Wkrótce premiera filmu o Kętach

0 Redakcja FO  |   Fakty,Kultura i rozrywka  |   3 grudnia 2019 07:00

W czwartek 12 grudnia w Domu Kultury w Kętach odbędzie się premiera filmu „Spór o tron: Ekranizacja legendy o powstaniu Kęt”, połączona ze spotkaniem z pomysłodawcami, aktorami i realizatorami obrazu.

„Spór o tron: Ekranizacja legendy o powstaniu Kęt” to pierwsza taka miniprodukcja kostiumowa, przedstawiająca okoliczności założenia jednego z najstarszych miast podbeskidzia – Kęt. Film, który wpisuje się w niezwykle popularną ostatnimi czasy konwencję kina historyczno-obyczajowego, powstał w Kętach jesienią tego roku, z inicjatywy kęckiego magistratu:

„W pierwszej połowie XIII wieku dwaj przed laty zwaśnieni bracia piastują godności książęce w Oświęcimiu i Zatorze. Podbijając okoliczne ziemie, z dnia na dzień pogłębiają konflikt. Zaślepieni żądzą zemsty, władzy i dominacji, nie zważają na cierpienie ludu, ignorując rady, kierujące ich na drogę pokoju. Tylko niezbadane koleje losu, kręte jak dzika, górska rzeka Soła, mogą sprowadzić pojednani” – można przeczytać w opisie filmu.

 

 

Aby zapewnić miejsca dla wszystkich zainteresowanych premierą kęcki magistrat przygotował bezpłatne wejściówki kolekcjonerskie, które odbierać można w Domu Kultury w Kętach. Wejściówki obowiązują na oba seanse i dokładnie wskazują godzinę pokazu – 18 lub 19, dzięki czemu widzowie unikną kolejek i oczekiwania na drugi seans, gdy zabraknie już miejsc o godz. 18.

Kęcka produkcja oparta została na książce „Legenda o powstaniu Kęt” Andrzeja Małysy

„Spór o tron” zdecydowanie wykracza jednak poza jej ramy, przybliżając realia początku XIII: ukazuje zarówno konflikty zbrojne, jak i życie codzienne mieszkańców naszych ziem. Do scenariusza wprowadzono realistycznie zbudowane postacie. Dzięki bogactwu bohaterów i uzupełnieniu historii o nowe, bliższe współczesnemu widzowi rozwiązania fabularne, film z pewnością stanowić będzie ciekawą propozycję zarówno dla młodszych, jak i starszych widzów, zainteresowanych lokalną historią.

„Film nakręcony został jesienią tego roku w wielu ciekawych lokalizacjach plenerowych i zamkniętych” – informują organizatorzy.

 

 

„Spór o tron: Ekranizacja legendy o powstaniu Kęt”

Reżyseria:                    Sławomir Urbaniak
                                              Barbara Kuźma-Suazo

Scenariusz i dialogi:     Barbara Kuźma-Suazo
(na podstawie „Legenda o powstaniu Kęt” autorstwa Andrzeja Małysy)

Udźwiękowienie:          Rafał Roman

Kierownik planu:          Urszula Baczyńska-Śleziak

Gatunek:                       historyczny

Produkcja:                    Gmina Kęty

W rolach głównych:

Książę Zatorski:               Maciej Mizielski
Księżna Zatorska:            Marta Sapeta
Książę Oświęcimski:        Krzysztof Bulik

W pozostałych rolach:

Skryba:                           Adrian Szymalski
Lektor:                           Jarosław Adamus
Gniewko (sługa):         Grzegorz Kozioł
Stach:                             Artur Christ
Żona Stacha:                 Paulina Nikiel-Muś
Zakonnicy:                     Józef Szafran, Krzysztof Kućka
Dworzanie/wojowie:    Bielska Drużyna Najemna “Svantevit”

 

 

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

Kalendarium
. . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . .


Polecamy na FB
Facebook Pagelike Widget


Archiwa