polecamy
Oświęcimskie Wieści z ratusza – FILM
Oszuści, działający metodami „na wnuczka”, czy „na policjanta”, dzwonią zawsze na numer stacjonarny. Fot. Pixabay.com
Do zdarzeń doszło wczoraj w Oświęcimiu i Włosienicy. Złoczyńcy zadzwonili do trzech osób na telefony stacjonarne.
„Podawali się za bliskie osoby informując, że córka lub wnuczka miała wypadek drogowy i potrzebuje pieniędzy, aby opuścić areszt. Świadomi mieszkańcy, nie dali się jednak nabrać, bo bliskie im osoby były z nimi w domu” – mówi aspirant sztabowa Małgorzata Jurecka, oficer prasowa Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu.
Wszystkie trzy wytypowane na potencjalne ofiary osoby po telefonach od przestępców, zadzwonili na policję, by zgłosić próbę oszustwa.
W przypadku prośby o pilne przekazanie pieniędzy obcej osobie należy skontaktować się bezpośrednio z krewnym, który znalazł się w trudnej sytuacji. W przypadku braku takiej możliwości należy skontaktować się z innymi członkami rodziny.
Nie wolno działać w pośpiechu, i nie ulegać presji czasu, którą specjalnie wytwarzają oszuści, aby osiągnąć swój cel. Należy pamiętać, aby nigdy pod żadnym pozorem nie przekazywać pieniędzy osobom, których nie znamy osobiście, jak i nie wpuszczać ich do mieszkania czy domu.
We wszystkich podejrzanych czy wątpliwych sytuacjach, należy niezwłocznie kontaktować się z Policją pod numer konkretnej jednostki lub na numer alarmowy 112.
„Jak widać na powyższym przykładzie jest coraz więcej osób świadomych, że oszuści wykorzystują wszelkie sposoby, aby wyłudzić pieniądze. Apelujemy o przekazanie seniorom ważnych wskazówek, które pozwolą uniknąć stania się ofiarą przestępstwa. Im więcej seniorów świadomych, tym mniej znajdzie się w gronie poszkodowanych” – dodaje policjantka.