Trzy ataki metodą „na wnuczka”. Wszystkie nieudane

Paweł Wodniak  |   Fakty  |   29 października 2020 16:07

Nieznani sprawcy trzykrotnie jednego popołudnia próbowali oszukać seniorów z powiatu oświęcimskiego metodą „na wnuczka”. I trzykrotnie odbili się od ściany.

Do zdarzeń doszło wczoraj w Oświęcimiu i Włosienicy. Złoczyńcy zadzwonili do trzech osób na telefony stacjonarne.

„Podawali się za bliskie osoby informując, że córka lub wnuczka miała wypadek drogowy i potrzebuje pieniędzy, aby opuścić areszt. Świadomi mieszkańcy, nie dali się jednak nabrać, bo bliskie im  osoby były z nimi w domu” – mówi aspirant sztabowa Małgorzata Jurecka, oficer prasowa Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu.

Wszystkie trzy wytypowane na potencjalne ofiary osoby po telefonach od przestępców, zadzwonili na policję, by zgłosić próbę oszustwa.

Policja radzi

W przypadku prośby o pilne przekazanie pieniędzy obcej osobie należy skontaktować się bezpośrednio z krewnym, który znalazł się w trudnej sytuacji. W przypadku braku takiej możliwości należy skontaktować się z innymi członkami rodziny.

Nie wolno działać w pośpiechu, i  nie ulegać presji czasu, którą specjalnie wytwarzają oszuści, aby osiągnąć swój cel.
Należy pamiętać, aby nigdy pod żadnym pozorem nie przekazywać pieniędzy osobom, których nie znamy osobiście, jak i nie wpuszczać ich do mieszkania czy domu.

We wszystkich podejrzanych czy wątpliwych sytuacjach, należy niezwłocznie kontaktować się z Policją pod numer konkretnej jednostki lub na numer alarmowy 112.

„Jak widać na powyższym przykładzie jest coraz więcej osób świadomych, że oszuści wykorzystują wszelkie sposoby, aby wyłudzić pieniądze. Apelujemy o przekazanie seniorom ważnych wskazówek, które pozwolą uniknąć stania się ofiarą przestępstwa. Im więcej seniorów świadomych, tym mniej znajdzie się w gronie poszkodowanych” – dodaje policjantka.

 

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

Kalendarium
Reklama
. . . . . . . . . . . . . . . .Archiwa