polecamy
Oświęcimskie Wieści z ratusza – FILM
To, co się działo w Oświęcimskim Centrum Kultury w pierwszą niedzielę grudnia przeszło najśmielsze oczekiwania organizatorów. Podarowaliście Lence Kożuch 42406 złotych.
To kolejny rekord – rok temu na jarmarku bożonarodzeniowym Fundacja Mała Orkiestra Wielkiej Pomocy uzbierała też dużą sumę – 27 tysięcy złotych. W tym roku to absolutny rekord.
„Malutka Lenka Kożuch choruje na wyściółczak anaplastyczny trzeciego stopnia złośliwości, więc na leczenie dwulatki jest potrzebne kilkaset tysięcy złotych. Te pieniądze na pewno pomogą rodzinie w leczeniu dziecka” – tłumaczy Monika Bartosz z fundacji Mała Orkiestra Wielkiej Pomocy.
Podczas tego dnia nie brakło atrakcji – Miasteczko Dzieci, w którym najmłodsi uczestnicy jarmarku – pod czujnym okiem animatorek z Innej Bajki Oświęcim mogli miło spędzić czas, gdy ich rodzice oddawali się przyjemności zakupów. Chętnie też przebierali się w bajkowe stroje dzięki Wypożyczalni Strojów Fiona, zobaczyli sprzęt policyjny, a także wzięli udział w warsztatach kreatywnych przygotowanych miedzy innymi Anetę przez Słodyczą Malowane. Wolontariuszki – fryzjerki z SPZ4 zaplatały piękne warkoczyki. Dzieciaczki mogły też wyjść z jarmarku z pięknie pomalowaną twarzą.
Na sali widowiskowej punktualnie o godzinie 15 fundacja wręczyła Joli i Pawłowi Wodniakom – czyli Faktom Oświęcim statuetkę Dyrygenta Fundacji Małej Orkiestry Wielkiej Pomocy. Autorką statuetki jest stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Miasta Oświęcim Monika Dąbrowska-Picewicz. Urodzona w Oświęcimiu artystka tworzy ceramikę unikatową i została nagrodzona Medalem Dziekana Wydziału Ceramiki i Szkła oraz Rektora Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Bardzo dziękujemy za to wyróżnienie.
Tuż po wręczeniu statuetki rozpoczęła się prawdziwa uczta dla wszystkich – bez względu na wiek. Spektakl w wykonaniu Amatorskiego Teatru Przyjaciół Małej Orkiestry Wielkiej Pomocy „Bajki ze starej szafy” – „Smerfy – świąteczna opowieść” rozśmieszyła nie tylko dzieci. Szybko okazało się, że sala zapełniła się po brzegi – również na balkonie.
Po spektaklu przyszedł czas na wręczenie nagród w konkursie na Dobroczynną Bombkę Bożonarodzeniową, gdzie kilkadziesiąt dzieci otrzymało nagrody ufundowane przez Miasto Oświęcim. Wyniki opublikowaliśmy w artykule WYNIKI KONKURSU „Dobroczynna Bombka Bożonarodzeniowa”
„Tego dnia każdy chętny mógł zmierzyć ciśnienie oraz sprawdzić poziom cukru na stoisku Joanny Stachury, zjeść swojskie wyroby od pań z Koła Gospodyń Wiejskich z Dworów Drugich, czy skosztować przepysznych, domowych ciast od przyjaciół fundacji” – informują Fakty Oświęcim organizatorzy jarmarku.
Są to między innymi rodzina i przyjaciele Lenki, znajomi, sąsiedzi, cukiernia Kołaczek, KGW w Wilczkowicach, cukiernia AWA, rodzice i nauczyciele z zespołu szkolno-przedszkolnego nr 1 w Osieku, dworek Kastel, nauczyciele ze szkoły w Rajsku, rodzice przedszkolaków z Przedszkoli Samorządowych w Zaborzu i Grojcu, Moja Miłość Oświęcim, Marzena Jarnot, Bazylia4u z Brzezinki, Bazylia4u z Katowic, Planeta Smaku z Tychów i wiele, wiele innych osób.
Są to firma Plantpol, która od lat ma swoje stoisko pięknymi poisencjami, Ewa Ocylok – Stowarzyszenie Stempelek i schronisko dla osób bezdomnych, którzy raczyli gości ozdobami świątecznymi, Natalia Dwornik – Przepisy z Muffinkowej Misy z wyśmienitymi babeczkami, Urszula Głowicka – Studio Jogi Pełnia wraz z przyjaciółkami prezentowała wspaniałe mandale, Aneta Rozmus – Słodyczą Malowane przeprowadziła warsztaty z ozdabiania pierniczków oraz Trio hobbistycznych artystów – Ola Hołowiejczuk, Katarzyna Hołowiejczuk i Tomasz Wasiński, którzy. Te stoiska bardzo mocno podbiła licznik zbiórki.
Pierwszy raz na jarmarku pojawił się Food-MOWP-Truck, w którym goście mogli posmakować swojskich wyrobów, takich jak bigos wykonany przez restaurację Smaki Dzieciństwa (dawna Meksykańska), chleb ze smalcem przygotowany przez Marię Czerwik z Babic smarowany na chlebie od firmy Piskorek – oczywiście na górze był ogórek kiszony od Wojciecha Domagały – producenta ogórów i żuru. Były też serki góralskie i przepyszny, bezalkoholowy grzaniec od Tłoczni Chocznia.
„Dziękujemy Centrum Edukacji Zawodowej Silesia, Willi Na Skarpie – Apartamenty w Oświęcimiu, Marii Czerwik, Tłocznia Chocznia, restauracji Smaki Dzieciństwa (dawana Meksykańska), Ryszardowi Skórce i Janowi Sierancowi ze Stacji Kontroli Pojazdów KOS 012 za to, że wsparli naszego Food-MOWP-Trucka – którego udostępniła nam firma podająca najlepsze lody w Oświęcimiu – Moja Miłość Oświęcim” – mówią organizatorzy.
Są też firmy i instytucje, którzy dopieścili stoisko jarmarku z gadżetami. Są wśród nich Barbara Szczepanik, firma Agnes, Chromat, Centrum Materacy, kino Planet Cinema, Kraina Piękności Joanna, Stacja Kontroli Pojazdów Art Mot, Restauracja Portobello, Fakty Oświęcim, Palabras, Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Oświęcimiu, Parki Rozrywki Energylandia, apteka Delfin – Błonie, Agena, restauracja La Rossa, hotel Hampton By Hilton, studio kosmetyczne Równiccy, pizzeria Matteo, Impuls Piotr Ryszka, Optyk Krzysztof Bąk, Gospodarstwo Ogrodnicze Ledwoniowie, czy punkt ksero Rynek 2.
„Druhowie z OSP w Dworach Drugich, Włosienicy i Poręby Wielkiej – na nich można zawsze polegać. Pomogli nam w wieszaniu banerów, przygotowaniach do jarmarku i oczywiście – przy sprzątaniu, wielkie brawa dla Was Panowie. Ogromne ukłony należą się również kwiaciarni Bogusi Bąbacz z ulicy Dworcowej w Oświęcimiu oraz wszystkim naszym wolontariuszom” – dodają organizatorzy.