polecamy
Oświęcimskie Wieści z ratusza – FILM
W całym kraju przekazano osobom, które prowadzą działalność gospodarczą albo wykonują umowy cywilnoprawne 2,1 mln świadczeń, w łącznej wysokości 4,1 mld złotych.
Najwięcej świadczeń postojowych w regionie przekazał krakowski oddział ZUS – 117,6 tys., na łączną kwotę 225,5 mln złotych. Sądecka placówka zrealizowała ponad 54,7 tys. przelewów z postojowym, których wysokość to 109,3 mln złotych.
„W chrzanowskim ZUS wypłacono 65,4 mln złotych, a przelewy trafiły do 32,9 tys. osób. Oddział w Tarnowie natomiast wypłacił 27,6 tys. świadczeń, na łączną kwotę 54,9 mln złotych” – informuje Anna Szaniawska, regionalna rzeczniczka ZUS w województwie małopolskim.
Osoby, które złożyły wniosek o postojowe albo o zwolnienie z opłacenia składek mogą teraz sprawdzić przez internet szczegóły swojej sprawy w ZUS. Na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS udostępnił dane o statusie wniosku. Na stronie internetowej można znaleźć wskazówki, jak skorzystać z takiego podglądu.
„W ostatnich miesiącach znacznie wzrosła liczba osób, które korzystają z PUE. Zarejestrowanych profili jest już prawie 4,4 mln w całym kraju” – mówi Szaniawska.
Zgodnie z przepisami do świadczenia postojowego uprawnieni są przedsiębiorcy, którzy prowadzili działalność przed 1 kwietnia. Aby otrzymać pomoc, należy spełnić kilka warunków (np. we wniosku składanym w czerwcu przychód w maju powinien być niższy o 15 proc. od przychodu w kwietniu).
„O świadczenie postojowe mogą wystąpić także osoby wykonujące umowy cywilnoprawne. Warunkiem otrzymania pomocy jest, aby przychód w miesiącu poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku nie przekraczał 300 procent przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału. Poza tym umowa powinna być zawarta przed 1 kwietnia 2020 roku” – dodaje rzecznik zna.
Głosujcie więc w niedzielę na Rafaua. On da wam jeszcze więcej tak jak Tusk podczas kryzysu w latach 2008-2009. Pamiętacie jeszcze?
Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.
Więcej informacji w regulaminie komentarzy.