polecamy
Oświęcimskie Wieści z ratusza – FILM
Konserwatorzy odkryli porfirową strukturę osieckiego ołtarza. Fot. Ks. Szymon Tracz
Podczas prac w zabytkowej drewnianej świątyni okazało się, że wspaniała struktura rokokowej dekoracji ołtarza pierwotnie miała barwę cesarskiego porfiru i nawiązywała do sztuki antycznej. To kolorystyka niespotykana na ziemi oświęcimskiej i w tej części Polski południowej.
Porfir to potoczna nazwa magmowych skał wulkanicznych lub żyłowych, posiadających specyficzną strukturę. Zbudowane są z dostrzegalnych gołym okiem kryształów, tkwiących w zbitej masie tła skalnego. Z kolei w języku greckim porfir oznacza purpurę.
Ksiądz Szymon Tracz, dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Bielsku-Białej i bielsko-żywiecki konserwator architektury i sztuki sakralnej, przypomniał, że ów materiał był bardzo popularny w sztuce hellenistycznej od czasów Kleopatry VII Wielkiej, do której w Egipcie należała jedyna na świecie kopalnia tego surowca.
W Rzymie z porfiru powstawały posągi cesarzy. Jest nim wyłożone wnętrze Panteonu. Kolumny katedry Mądrości Bożej Hagia Sophia w Stambule cesarz Justynian I Wielki kazał wykonać właśnie z porfiru.
„Porfirowa dekoracja malarska struktury ołtarza osieckiego stanowi jednoznaczne nawiązanie do sztuki antycznej, którą często inspirowali się twórcy w kolejnych epokach artystycznych. W ten sposób drewniany ołtarz miał sprawiać wrażenie, jakby był w całości wykonany z drogocennego i trudnego w obróbce porfiru” – mówi ksiądz Tracz.
Kapłan dodaje, że kolor świetnie współgra z zastosowanymi złoceniami i ornamentami oraz niezwykle dynamiczną formą rokokowej struktury nastawy ołtarzowej.
Porfirowa dekoracja ołtarza w kolejnych wiekach zyskała barwę niebieską i dwukrotnie białą. To pod tymi warstwami farby konserwatorzy odkryli osiecką perełkę.
To jednak nie koniec niespodzianek w zabytkowym kościele św. Andrzeja Apostoła w Osieku.
„Kolejne tajemnice kryje bardzo ciekawy pod względem ideowym umieszczony w centrum nastawy malowany na desce obraz Zwiastowania Najświętszej Marii Panny, o czym będzie można więcej powiedzieć już niebawem po przeprowadzeniu specjalistycznych badań” – zapowiada ks. Tracz.
Wraz z konserwacją ołtarza specjaliści prowadzą także prace snycerskie.