Porfirowa tajemnica osieckiego ołtarza – FOTO

Paweł Wodniak  |   Fakty  |   22 września 2021 14:32

Konserwatorzy ołtarza kościoła św. Andrzeja Apostoła w Osieku dokonali niezwykłego odkrycia. Oryginalna kolorystyka zabytku stanowi prawdziwy ewenement.

Podczas prac w zabytkowej drewnianej świątyni okazało się, że wspaniała struktura rokokowej dekoracji ołtarza pierwotnie miała barwę cesarskiego porfiru i nawiązywała do sztuki antycznej. To kolorystyka niespotykana na ziemi oświęcimskiej i w tej części Polski południowej.

Porfir to potoczna nazwa magmowych skał wulkanicznych lub żyłowych, posiadających specyficzną strukturę. Zbudowane są z dostrzegalnych gołym okiem kryształów, tkwiących w zbitej masie tła skalnego. Z kolei w języku greckim porfir oznacza purpurę.

Ksiądz Szymon Tracz, dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Bielsku-Białej i bielsko-żywiecki konserwator architektury i sztuki sakralnej, przypomniał, że ów materiał był bardzo popularny w sztuce hellenistycznej od czasów Kleopatry VII Wielkiej, do której w Egipcie należała jedyna na świecie kopalnia tego surowca.

W Rzymie z porfiru powstawały posągi cesarzy. Jest nim wyłożone wnętrze Panteonu. Kolumny katedry Mądrości Bożej Hagia Sophia w Stambule cesarz Justynian I Wielki kazał wykonać właśnie z porfiru.

„Porfirowa dekoracja malarska struktury ołtarza osieckiego stanowi jednoznaczne nawiązanie do sztuki antycznej, którą często inspirowali się twórcy w kolejnych epokach artystycznych. W ten sposób drewniany ołtarz miał sprawiać wrażenie, jakby był w całości wykonany z drogocennego i trudnego w obróbce porfiru” – mówi ksiądz Tracz.

Kapłan dodaje, że kolor świetnie współgra z zastosowanymi złoceniami i ornamentami oraz niezwykle dynamiczną formą rokokowej struktury nastawy ołtarzowej.

Porfirowa dekoracja ołtarza w kolejnych wiekach zyskała barwę niebieską i dwukrotnie białą. To pod tymi warstwami farby konserwatorzy odkryli osiecką perełkę.

To jednak nie koniec niespodzianek w zabytkowym kościele św. Andrzeja Apostoła w Osieku.

„Kolejne tajemnice kryje bardzo ciekawy pod względem ideowym umieszczony w centrum nastawy malowany na desce obraz Zwiastowania Najświętszej Marii Panny, o czym będzie można więcej powiedzieć już niebawem po przeprowadzeniu specjalistycznych badań” – zapowiada ks. Tracz.

Wraz z konserwacją ołtarza specjaliści prowadzą także prace snycerskie.

 

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

Ostatnie wpisy
Ankiety

Gdzie spędzisz "Andrzejki"?

Zobacz wyniki

Ładowanie ... Ładowanie ...
Kalendarium
Reklama
. . . . . . . . . . . . . . . .