Nowa stacja dializ w Oświęcimiu – FOTO

Paweł Wodniak  |   Fakty  |   2 sierpnia 2021 14:06
Udostępnij

Dzisiaj rozpoczęła działalność nowa stacja dializ, prowadzona przez Fresenius Nephrocare Polska z Poznania. Mieści się na terenie szpitala.

Dotychczas stacja dializ mieściła się i leczyła pacjentów na trzecim piętrze dawnego Multimedu, obecnie Centrum Medycznego PZU Zdrowie Elvita w Oświęcimiu przy ulicy Chemików.

W międzyczasie na terenie Szpitala Powiatowego w Oświęcimiu, nieopodal pawilonu, w którym mieszczą się oddziały neurologii i kardiologii inwazyjnej, powstawał nowy budynek Centrum Dializ Fresenius.

„Zmiana lokalizacji podyktowana była nie tylko koniecznością rozbudowy ośrodka, ale także zidentyfikowanymi wspólnie Zakładem Opieki Zdrowotnej w Oświęcimiu potrzebami pacjentów w regionie, dotyczącymi współpracy w zapewnieniu koordynowanej opieki nefrologicznej. Stacja rozpoczęła swoją działalność w 2003 roku i początkowo leczyła kilkunastu pacjentów. Dziś jest ich 100” – mówi Marta Andrzejewska z Fresenius Nephrocare Polska.

Nowy parterowy budynek stacji dializ liczy prawie 700 metrów kwadratowych powierzchni użytkowej. Blisko 300 m kw. więcej, niż w poprzedniej lokalizacji. Teraz w centrum dializ leczyć się będzie mogło nawet 150 pacjentów.

W trzech salach dializacyjnych mieści się 25 stanowisk do dializ. Obiekt dysponuje poradnią nefrologiczną, szatniami dla pacjentów i personelu, pokojem odpoczynku. Klimatyzacja zapewnia komfort, a pacjenci podczas dializ mogą oglądać telewizję na podwieszanych pod sufitem telewizorach.

„Liczba pacjentów wymagających leczenia nerkozastępczego z powodu niewydolności nerek wzrasta każdego roku. Związane jest to przede wszystkich z coraz bardziej powszechnymi chorobami cywilizacyjnymi, jak cukrzyca, nadciśnienie czy otyłość. Najnowsze badania pokazują jednak, że także przechorowanie zakażenia koronawirusem może trwale uszkodzić nerki” – tłumaczy dr Tomasz Prystacki, prezes Fresenius Nephrocare Polska.

Przeprowadzka pozwala na lepszą organizację procesu leczenia pacjentów

Ich stały grafik trzech wizyt w ośrodku w tygodniu pozostaje niezmieniony. Większa liczba stanowisk dializacyjnych zapewni wszystkim pacjentom możliwość leczenia w obrębie trzech zmian dializacyjnych w godzinach od 7 do 23 z wyłączeniem dializ nocnych, które były dużym obciążeniem dla pacjentów i personelu.

„Pacjenci cieszą się z przeprowadzki. Dla nich to tylko zmiany na lepsze: większa wygoda przy zachowaniu tej samej jakości leczenia oraz doświadczony i zorientowany w ich sytuacji zdrowotnej personel w nowym, doskonale wyposażonym budynku” – ocenia mówi dr Magdalena Sobaszek-Pitas, nefrolog i ordynator Centrum Dializ Fresenius w Oświęcimiu.

Nowo powstały obiekt jest przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Specjalna rampa pozwala na swobodny wjazd wózków inwalidzkich. Poręcze także pomagają w poruszaniu się osobom mającym z tym problemy.

W Polsce obecnie działa około 260 stacji dializ, w których dializowanych jest prawie 20 tysięcy pacjentów.

 

Najnowsze realizacje wideo