Nowa stacja dializ w Oświęcimiu – FOTO

Paweł Wodniak  |   Fakty  |   2 sierpnia 2021 14:06

Dzisiaj rozpoczęła działalność nowa stacja dializ, prowadzona przez Fresenius Nephrocare Polska z Poznania. Mieści się na terenie szpitala.

Dotychczas stacja dializ mieściła się i leczyła pacjentów na trzecim piętrze dawnego Multimedu, obecnie Centrum Medycznego PZU Zdrowie Elvita w Oświęcimiu przy ulicy Chemików.

W międzyczasie na terenie Szpitala Powiatowego w Oświęcimiu, nieopodal pawilonu, w którym mieszczą się oddziały neurologii i kardiologii inwazyjnej, powstawał nowy budynek Centrum Dializ Fresenius.

„Zmiana lokalizacji podyktowana była nie tylko koniecznością rozbudowy ośrodka, ale także zidentyfikowanymi wspólnie Zakładem Opieki Zdrowotnej w Oświęcimiu potrzebami pacjentów w regionie, dotyczącymi współpracy w zapewnieniu koordynowanej opieki nefrologicznej. Stacja rozpoczęła swoją działalność w 2003 roku i początkowo leczyła kilkunastu pacjentów. Dziś jest ich 100” – mówi Marta Andrzejewska z Fresenius Nephrocare Polska.

Nowy parterowy budynek stacji dializ liczy prawie 700 metrów kwadratowych powierzchni użytkowej. Blisko 300 m kw. więcej, niż w poprzedniej lokalizacji. Teraz w centrum dializ leczyć się będzie mogło nawet 150 pacjentów.

W trzech salach dializacyjnych mieści się 25 stanowisk do dializ. Obiekt dysponuje poradnią nefrologiczną, szatniami dla pacjentów i personelu, pokojem odpoczynku. Klimatyzacja zapewnia komfort, a pacjenci podczas dializ mogą oglądać telewizję na podwieszanych pod sufitem telewizorach.

„Liczba pacjentów wymagających leczenia nerkozastępczego z powodu niewydolności nerek wzrasta każdego roku. Związane jest to przede wszystkich z coraz bardziej powszechnymi chorobami cywilizacyjnymi, jak cukrzyca, nadciśnienie czy otyłość. Najnowsze badania pokazują jednak, że także przechorowanie zakażenia koronawirusem może trwale uszkodzić nerki” – tłumaczy dr Tomasz Prystacki, prezes Fresenius Nephrocare Polska.

Przeprowadzka pozwala na lepszą organizację procesu leczenia pacjentów

Ich stały grafik trzech wizyt w ośrodku w tygodniu pozostaje niezmieniony. Większa liczba stanowisk dializacyjnych zapewni wszystkim pacjentom możliwość leczenia w obrębie trzech zmian dializacyjnych w godzinach od 7 do 23 z wyłączeniem dializ nocnych, które były dużym obciążeniem dla pacjentów i personelu.

„Pacjenci cieszą się z przeprowadzki. Dla nich to tylko zmiany na lepsze: większa wygoda przy zachowaniu tej samej jakości leczenia oraz doświadczony i zorientowany w ich sytuacji zdrowotnej personel w nowym, doskonale wyposażonym budynku” – ocenia mówi dr Magdalena Sobaszek-Pitas, nefrolog i ordynator Centrum Dializ Fresenius w Oświęcimiu.

Nowo powstały obiekt jest przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Specjalna rampa pozwala na swobodny wjazd wózków inwalidzkich. Poręcze także pomagają w poruszaniu się osobom mającym z tym problemy.

W Polsce obecnie działa około 260 stacji dializ, w których dializowanych jest prawie 20 tysięcy pacjentów.

 

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

Ankiety

Gdzie spędzisz "Andrzejki"?

Zobacz wyniki

Ładowanie ... Ładowanie ...
Kalendarium
Reklama
. . . . . . . . . . . . . . . .