Najmniejszy stymulator serca wszczepiony w Oświęcimiu

Paweł Wodniak  |   Fakty  |   19 lutego 2021 15:26
Udostępnij

Lekarze z centrum kardiologii inwazyjnej Carint, mieszczącym się w Szpitalu Powiatowym w Oświęcimiu, wszczepili pacjentce najmniejszy stymulator serca.

Był to pierwszy taki zabieg w Centrum Kardiologii Inwazyjnej Elektroterapii i Angiologii GVM Carint w Oświęcimiu. Wszczepiony przez specjalistów kardiologów stymulator Micra ma wielkość paznokcia i nie posiada elektrod, które często w miarę upływu czasu ulegają uszkodzeniu. Urządzenie na jednej baterii może pracować nawet przez 12 lat.

„Stymulator serca typu Micra, to skok technologiczny w miniaturyzacji urządzań kardiologicznych, ale przede wszystkim nieocenione korzyści dla pacjenta. Urządzenie wszczepia się bezpośrednio do prawej komory serca. Nie trzeba przy tym otwierać klatki piersiowej, wystarczy niewielkie nacięcie w żyle udowej. Rozrusznik jest 10 razy mniejszy od standardowego, waży mniej niż dwa gramy i bardziej przypomina kapsułkę leku niż układ stymulujący” – mówi dr n. med. Agnieszka Czunko, kardiolog GVM Carint w Oświęcimiu.

Lekarz dodaje, że system Micra można zastosować u każdego, jednak jest on jedynym ratunkiem dla osób bez tradycyjnego dostępu naczyniowego lub po przebytych powikłaniach infekcyjnych.

„Największą zaletą jest uzyskanie skutecznej stymulacji serca bez konieczności implantacji elektrod, co sprawia, że ryzyko ewentualnych powikłań jest mniejsze o prawie 50 procent, a mikroskopijnej wielkości bateria pozwala działać urządzeniu do 12 lat. To przełomowa technologia, która daje zupełnie inne perspektywy” – dodaje dr Czunko.

Po wszczepieniu nowoczesnego stymulatora pobyt pacjenta w szpitalu jest standardowy, ale znacznie skraca się czas rekonwalescencji. Nie następują też ewentualne problemy związane z gojeniem rany pooperacyjnej. Ponadto osoba z urządzeniem Micra może się poddać badaniu rezonansem magnetycznym, co przy klasycznym rozruszniku jest niemożliwe.

„W oświęcimskim centrum kardiologii GVM Carint procedura ta była wykonywana po raz pierwszy i mam nadzieję, że nie ostatni. Cieszy mnie, że mogliśmy pomóc chorej bez konieczności przewożenia jej do innego ośrodka. Doświadczony zespół mający doświadczenie w leczeniu wad strukturalnych serca, który przeprowadzał udaną implantację, udowadnia wysoki potencjał wykonawczy oświęcimskiej kardiologii, a także dużą sprawność organizacyjną naszego ośrodka” – zapewnia Witold Żmuda, ordynator oddziału kardiologii inwazyjnej.

Tego typu zabiegi kardiolodzy w Polsce przeprowadzają tylko w kilku placówkach medycznych.

 

Najnowsze realizacje wideo