Nadchodzi Jesień. Jesień Oświęcimska – FILMY, FOTO

Jola Wodniak  |   Fakty,Kulinaria,Kultura i rozrywka  |   13 września 2019 07:18
Udostępnij

W weekend 14-15 września w Oświęcimiu odbędzie się Jesień Oświęcimska. Będą koncerty, targowisko staroci, wspólne malowanie i wiele innych atrakcji.

W programie  koncerty  zespołu Beniamin i RR, Andrzeja Sikorowskiego i Mai Sikorowskiej. Usłyszymy też piosenki francuskie w wykonaniu Martineau Trio w składzie: François Martineau, Mateusz Gurgul i Magdalena Gurgul.  Teatr Pantomimy Mimo przedstawi spektakl  pt. “Przedwczorajsze historie”. Niedzielne popołudnie zakończy koncert Jazz Bandu Młynarski-Masecki  “Noc w Wielkim Mieście”.

W tych dniach w ramach “Kuchni świata” będzie można spróbować przekąsek i potraw francuskich przygotowanych przez kucharza Sebastiana “Szromu” Schroma. Na swoje stoisko promocyjne zaprasza miasto partnerskie Ballan Mire, na którym czas będzie umilał kataryniarz.

W sobotę 14 września, oświęcimianie wspólnie namalują “Portret miasta”, a 15 września na wzgórzu zamkowym odbędzie się 6. Targowisko staroci “Rzeczy z duszą” a dla zwiedzających Muzeum Zamek udostępni ekspozycje muzealne.

PROGRAM Jesieni Oświęcimskiej

Sobota 14 września, rynek w Oświęcimiu

– godz. 14 – “Portret miasta” – wspólne malowanie
– godz. 17.30 – koncert Beniamin i RR
– godz. 19 – koncert Andrzej Sikorowski i Maja Sikorowska z zespołem

Niedziela 15 września

Muzeum Zamek w Oświęcimiu i Ratusz
godz. 10-18 – 6. Targowisko staroci “Rzeczy z duszą”, zwiedzanie ekspozycji muzealnych

Rynek w Oświęcimiu
– godz. 14 – koncert Martineau Trio w składzie: François Martineau, Mateusz Gurgul i Magdalena Gurgul z koncertem piosenki francuskiej
– godz. 15 – występ Teatr Pantomimy Mimo ze spektaklem “Przedwczorajsze historie”
– godz. 16 – koncert Jazz Band Młynarski-Masecki z koncertem “Noc w Wielkim Mieście”

Tak było rok temu:

Prawdziwa uczta muzyczna i kulinarna – FILMY, FOTO

Podczas Jesieni Oświęcimskiej w sercu Oświęcimia wystąpią:

Beniamin i RR

Beniamin Sobaniec – lider zespołu – to wyjątkowo charyzmatyczny i elektryzujący wokalista, autor tekstów, poruszający się głównie w klimatach  rocka i bluesa. Z grupą Roots Rockets – której był założycielem i frontmanem – nagrał dwie świetnie przyjęte płyty – „RRewolucja” (2013) i „Marsala 2.0.1.5. (2015). Wystąpił w ponad 300 koncertach w Polsce i za granicą. Uczestniczył w wielu festiwalach, między innymi w Przystanku Woodstock, Ostróda Reggae Festiwal, Jarocin Festiwal.

Jest zwycięzcą I edycji Festiwalu Supportów Hej Fest w Zakopanem 2016, finalistą IX edycji Must Be The Music, półfinalistą VI edycji Must Be The Music, laureatem I miejsca Konkursu Młodych Talentów im. Ryszarda Sarbaka na Festiwalu Reggae na Piaskach (2013), laureatem III miejsca w konkursie kapel Festiwalu im. Ryśka Riedla, zwycięzcą I edycji Festiwalu Nowe Spojrzenie w Bydgoszczy (2012), zwycięzcą II edycji Festiwalu Treffowisko w Nowym Sączu (2011), laureatem III miejsca w konkursie Niemen Non Stop w Słupsku.

 

 

Andrzej Sikorowski i Maja Sikorowska z zespołem

Andrzej Sikorowski – autor piosenek, wokalista, gitarzysta, lider zespołu Pod Budą i twórca większości jej piosenek. Napisał kilkaset utworów nagranych na kilkunastu płytach złotych i platynowych. Dał wiele koncertów w kraju i za granicą. Współpracuje również z innymi wykonawcami, m.in. z Marylą Rodowicz i Grzegorzem Turnauem. Napisał muzykę do ponad 20 filmów animowanych dla dzieci. Jest laureatem wielu nagród festiwalowych, zdobywcą czołowych miejsc w plebiscytach radiowych i telewizyjnych. Jego „Kap. Kap, płyną łzy”, „Nie przenoście nam stolicy do Krakowa”, czy „Ale to już było” śpiewa od lat cała Polska. Od 2005 roku występuje także u boku swojej córki – Mai Sikorowskiej, jako autor, kompozytor, akompaniator, partner wokalny.

Maja Sikorowska przez wiele lat była wokalistka zespołu Pod Budą, z którym wystąpiła na wielu koncertach w Polsce, USA i Kanadzie. Śpiewa także w języku greckim (Grand Prix Festiwalu Piosenki Greckiej w Zgorzelcu). Od 2005 roku koncertuje z zespołem własnym u boku ojca –  Andrzeja Sikorowskiego i innych krakowskich muzyków. Wspólnie z Andrzejem Sikorowskim nagrała polsko-grecką płytę „Kraków-Saloniki” (platynowa płyta), nominowaną w 2006 roku do Fryderyków, płytę z kolędami i pastorałkami „Śniegu cieniutki opłatek”, płytę „Sprawa rodzinna”. W 2016 roku ukazał się ich najnowszy album „Okno na Planty”. Maja Sikorowska współpracuje także z krakowskim zespołem Kroke, z którym w 2011 roku nagrała płytę „Avra” oraz z krakowskim zespołem Sokół Orkestar. Podejmuje również własne próby kompozytorskie.

 

 

Martineau Trio

François Martineau od sześciu lat mieszka w Krakowie. Pochodzi z muzykującej rodziny. Muzyka jest dla niego hobby i wielką pasją. Gra na gitarze i śpiewa dla siebie. Od kiedy jest w Polsce zauważył, że wielu ludzi bardzo lubi słuchać piosenek francuskich. Postanowił przybliżyć polakom francuskie melodie i zaczął… występować na krakowskim rynku. Pojawiał się również w Piwnicy Pod Baranami, Radiu Kraków oraz wielu innych miejscach. Pasja śpiewania zaprowadziła go do programu „Mam Talent”. Po jego występie w eliminacjach Małgorzata Foremniak… wcisnęła złoty przycisk, który przeniósł Françoisa Martineau do półfinału 11. edycji programu.

Mateusz Gurgul jest absolwentem Akademii Muzycznej w Krakowie, akordeonistą, pianistą, kompozytorem i pedagogiem, liderem formacji Gurgul Band. Jako akordeonista występował w filmach „Kochaj i tańcz” oraz „Śpij kochanie”. Jest twórcą muzyki do filmu dokumentalnego „Morze twoimi oczami”. Brał udział w licznych projektach artystycznych, między innymi podczas 18. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Malta w Poznaniu, Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie i Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Współpracował z Teatrem Bagatela, Teatrem Słowackiego i Teatrem Groteska w Krakowie, Krakowską Operą Kameralną oraz Teatrem Witkacego w Zakopanem.

 

„Przedwczorajsze historie” – spektakl w wykonaniu Teatru Pantomimy Mimo

Teatr Pantomimy Mimo powstał w 2002 roku. Założony – przez Bartłomieja Ostapczuka jako teatr jednego aktora – szybko przekształcił się w zespół. Poszukiwania artystyczne aktorów Teatru Mimo zaowocowały wypracowaniem własnego języka teatralnego, w którym artyści starają się łączyć najważniejsze elementy sztuki kluczowych twórców i reformatorów współczesnej pantomimy.

Spektakle Teatru Mimo znajdują się w stałym repertuarze Teatru Królewskiego w Wilanowie, gościły również w Teatrze Na Woli. Prezentowane są także na festiwalach teatralnych w kraju i za granicą. Aktorzy Teatru Pantomimy Mimo są związani ze Studiem Pantomimy w Teatrze Na Woli w Warszawie, gdzie od kilku lat doskonalą swój warsztat ucząc się sztuki współczesnej pantomimy. Występują również gościnnie na scenach teatrów dramatycznych i operowych Warszawy.

„Przedwczorajsze historie” są próbą zachowania w pamięci fragmentów świata, który ocalał na pożółkłych fotografiach. Ukazują atmosferę bezpowrotnie minionej epoki. Spektakl jest opowieścią o tych chwilach, które pomimo upływu lat nadal silnie tkwią w pamięci naszych bliskich, a dzięki nim w nas samych. W spektaklu pojawiają się różne postaci, dzięki którym wspólnie zinterpretujemy zdarzenia oraz sytuacje międzyludzkie. Dostrzeżemy w jaki sposób zmieniająca się rzeczywistość wpływa na życie bohaterów oraz przyjrzymy się opowieści o różnych obliczach miłości, o radościach, trudach codzienności, a także o tym, że zarówno kiedyś – jak i teraz – śmiejemy się i płaczemy z podobnych powodów. To wszystko na przestrzeni kilkudziesięciu lat XX wieku. Pocałunków, uścisków, westchnień i przedwczorajszych historii nigdy za wiele.

scenariusz, reżyseria: Bartłomiej Ostapczuk
muzyka: Jarosław Praszczałek
wykonawcy: Ewelina Grzechnik, Paulina Szczęsna, Paulina Staniaszek, Paweł Kulesza, Bartłomiej Ostapczuk

 

Jazz Bandu Młynarski-Masecki

To zespół grający przedwojenny polski jazz. Wbrew obiegowej opinii, jazz nie trafił do Polski na falach słuchanego po kryjomu Radia Wolna Europa. Pierwsze polskie jazzowe utwory powstawały już pod koniec lat 20. XX wieku wieku. Wybitni kompozytorzy – Henryk Wars, Jerzy Petersburski, bracia Artur i Henryk Gold – zasłuchani w płytach zza oceanu, czy z Berlina tworzyli hity na potrzeby filmu, kabaretów, teatrów i rewii a także na zamówienie coraz liczniejszych wytwórni płytowych – Columbia i Syrena Record. Do 1939 roku powstały tysiące kompozycji i nagrań z udziałem wybitnych instrumentalistów oraz śpiewaków i aktorów. II wojna światowa przekreśliła te wybitne życiorysy, przerwała ciągłość i zakończyła okres „prosperity” młodego polskiego show biznesu… ale nie bezpowrotnie!

Wybitny pianista Marcin Masecki razem z Janem Emilem Młynarskim powołali do życia zespół odwołujący się do starej tradycji polskich orkiestr jazzowych międzywojnia. W repertuarze zespołu znalazły się utwory swingowe – w większości nieznane szerokiej publiczności. Grupa wykonuje również wyjątkowe tanga, z których autorstwa polscy kompozytorzy znani byli na całym świecie.

Jazz Band skupiony jest wokół ducha postaci Adama Astona – najwybitniejszego przedwojennego polskiego śpiewaka rozrywkowego oraz Henryka Warsa – najważniejszego polskiego przedwojennego pianisty, aranżera i kompozytora. Marcin Masecki z Janem Emilem Młynarskim niejako rekompensują stracone szanse całego pokolenia polskich artystów rozrywkowych, którzy w rozkwicie prosperity musieli uciekać, walczyć, ginąć, emigrować osierocając polską muzykę rozrywkową w niepowetowany sposób. Aranżacje Marcina i głos Janka nadają całości zupełnie nowy oddech, czyniąc tę muzykę aktualną i użytkową, do tańca i wzruszeń.

 

 

Najnowsze realizacje wideo