polecamy
Oświęcimskie Wieści z ratusza – FILM
Szczególnym akcentem obchodów był występ pianistki, która zagrała utwory żydowskich kompozytorów zamordowanych podczas wojny.
„Następnie głos zabrał przewodniczący European Jewish Association (Europejskiego Stowarzyszenia Żydów) Menachem Margolin. Po nim przemawiała Mairead McGuinness, wiceprzewodnicząca Parlamentu Europejskiego” – relacjonuje spotkanie Lech Chodacki z miesięcznika Oświęcimska Gmina.
Kolejnym mówcą był Israel Meir Lau, przewodniczący Rady Instytutu Yad Vashem, były naczelny rabin aszkenazyjski Izraela. Połączył on wspomnienie czasu Zagłady z gorzką refleksją, jak irracjonalny jest antysemityzm, a następnie zmówił żydowską modlitwę, kadisz.
„Marek Halter, ocalały z Zagłady, pisarz i malarz przedstawił przewodnią ideę uroczystości na Judenrampe: koncert w miejscu, z którego setki tysięcy Żydów ruszało pieszo do komór gazowych Birkenau. Utwory kompozytorów, którzy zginęli w Holokauście, zagrała Nathalia Romanenko” – mówi Lech Chodacki.
Twórcą jednej z fortepianowych miniatur był Viktor Ullmann, Żyd z Cieszyna, który napisał tę kompozycję kilka dni przed śmiercią w Birkenau. 21 stycznia pianino ustawiono w oryginalnym wagonie – takim samym jak te, którymi przywożono Żydów z obozu w Drancy we Francji.
Rozporządzenia w związku z organizacją 75. rocznicy wyzwolenia obozu
Album oprawiony w ludzką skórę trafił do Miejsca Pamięci Auschwitz – FOTO