Na Judenrampe uczcili ofiary Auschwitz – FOTO

Jola Wodniak  |   Fakty  |   22 stycznia 2020 10:54

Europejscy Żydzi i zaproszeni goście uczcili na Judenrampe ofiary Auschwitz w 75. rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz.

Szczególnym akcentem obchodów był występ pianistki, która zagrała utwory żydowskich kompozytorów zamordowanych podczas wojny.

Ceremonię rozpoczęło zapalenie zniczy przez przedstawicieli zagranicznych delegacji

 

„Następnie głos zabrał przewodniczący European Jewish Association (Europejskiego Stowarzyszenia Żydów) Menachem Margolin. Po nim przemawiała Mairead McGuinness, wiceprzewodnicząca Parlamentu Europejskiego” – relacjonuje spotkanie Lech Chodacki z miesięcznika Oświęcimska Gmina.

Kolejnym mówcą był Israel Meir Lau, przewodniczący Rady Instytutu Yad Vashem, były naczelny rabin aszkenazyjski Izraela. Połączył on wspomnienie czasu Zagłady z gorzką refleksją, jak irracjonalny jest antysemityzm, a następnie zmówił żydowską modlitwę, kadisz.

 

 

„Marek Halter, ocalały z Zagłady, pisarz i malarz przedstawił przewodnią ideę uroczystości na Judenrampe: koncert w miejscu, z którego setki tysięcy Żydów ruszało pieszo do komór gazowych Birkenau. Utwory kompozytorów, którzy zginęli w Holokauście, zagrała Nathalia Romanenko” –  mówi Lech Chodacki.

Twórcą jednej z fortepianowych miniatur był Viktor Ullmann, Żyd z Cieszyna, który napisał tę kompozycję kilka dni przed śmiercią w Birkenau. 21 stycznia pianino ustawiono w oryginalnym wagonie – takim samym jak  te, którymi przywożono Żydów z obozu w Drancy we Francji.

 

Zobacz również:

Rozporządzenia w związku z organizacją 75. rocznicy wyzwolenia obozu

Album oprawiony w ludzką skórę trafił do Miejsca Pamięci Auschwitz – FOTO

 

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

Kalendarium
Reklama
. . . . . . . . . . . . . . . .


Polecamy na FB
Facebook Pagelike Widget


Archiwa