Ksiądz Łukasz fałszywie oskarżony o pedofilię

0 Paweł Wodniak  |   Fakty  |   24 kwietnia 2018

Zbieżność imion i nazwisk może narazić człowieka na przykrości. Tak się stało w przypadku księdza Łukasza Kubasa, który został fałszywie oskarżony o pedofilię.

Na stronie Wykop.pl oraz na Facebooku pojawiły się informacje, że ksiądz Łukasz Kubas, wikary w kościele świętego Józefa w Oświęcimiu jest pedofilem, osądzonym i skazanym za przestępstwo seksualne.

Tyle, że są to wpisy nieprawdziwe, wynikające właśnie ze zbieżności imion i nazwisk. Otóż w 2010 roku Sąd Rejonowy w Suchej Beskidzkiej skazał księdza Łukasza K., wikarego ze wsi pod Jordanowem, za seksualne wykorzystywanie osoby poniżej 15. roku życia. Kapłan miał molestować swoją 13-letnią uczennicę.

Po wejściu na internetową wyszukiwarkę księży archidiecezji krakowskiej można przeczytać, że ksiądz Łukasz Kubas, wyświęcony w 2006 roku, „pomaga w duszpasterstwie w rektoracie kościoła Zmartwychwstania Pańskiego w Krakowie (Cmentarz Rakowicki)”.

To nie ten sam ksiądz

Natomiast ksiądz Łukasz Kubas z diecezji bielsko-żywieckiej pełni posługę w parafii świętego Józefa w Oświęcimiu. Podczas niedzielnych mszy świętych dla najmłodszych mieszkańców części osiedla Zasole, w chwili gdy przychodzi czas na homilię, gromadzi dzieci przy ołtarzu.

Dzieciaki lgną do sympatycznego kapłana, chętnie go słuchają i odpowiadają na pytania. Wikary Łukasz Kubas jest także katechetą w Szkole Podstawowej nr 5 w Oświęcimiu, gdzie cieszy się bardzo dobrą opinią. Niedawno wylał się na niego hejt za czyny, których się nie dopuścił. Jego wizerunek znalazł się w Internecie pod informacjami dotyczącymi skazanego osiem lat temu kapłana z sąsiedniej diecezji.

 

Walka o dobre imię

„Niefrasobliwość i nierzetelność autorów postów na portalach społecznościowych spowodowała niesłuszne oskarżenia i zszargała dobre imię gorliwego kapłana” – jednoznacznie ocenia ksiądz Jacek Pędziwiatr, rzecznik prasowy diecezji bielsko-żywieckiej.

Kuria zgłosiła sprawę fałszywych oskarżeń policji. Wysłała też do portali Wykop.pl i Facebook prośby o wycofanie szkalujących księdza Kubasa postów. Na Wykopie już nie znajdziemy wpisów, które wywołały to, delikatnie mówiąc, zamieszanie.

Na Facebooku administrator profilu „Grinder” usunął wpis po interwencji oświęcimskiego księdza Łukasza Kubasa i kurii bielsko-żywieckiej. Z kolei na profilu „Seks ukryty pod sutanną”, zbierając materiały do niniejszego artykułu, znaleźliśmy opis czynów, których dopuścił się ksiądz Łukasz, ale z archidiecezji krakowskiej. Pod koniec wpisu znalazło się jednak kilka zdań, dotyczących kapłana z parafii świętego Józefa w Oświęcimiu:

„Pechowo w sąsiedniej diecezji pracuje inny ks. Łukasz Kubas. Za pomyłkę przepraszamy. Zwłaszcza ks. Kubasa z Oświęcimia. Gdyby był jawny spis księży pedofilów w sieci z fotografiami, takie sytuacje nie miały by miejsca. Nadal szukamy Łukasza Kubasa z Jordanowa. Nie sposób wyszukać fotografii”.

Godzinę później, czyli dzisiaj około godziny 15, z tego profilu zniknął cały wpis.

Wierny swemu powołaniu

Ksiądz Roman Pindel, biskup ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej stoi murem za swoim kapłanem.

„Kuria Diecezjalna Bielsko-Żywiecka oświadcza, że ks. Łukasz Kubas, kapłan diecezji bielsko-żywieckiej, wikariusz parafii św. Józefa w Oświęcimiu nie został nigdy skazany, oskarżony, podejrzany czy posądzony o jakiekolwiek czyny zabronione. Fałszywe przypisanie ks. Łukaszowi Kubasowi takich czynów szkodzi reputacji powszechnie szanowanego kapłana, który pełni swą misję z wielkim oddaniem, będąc wiernym swemu powołaniu. Wobec osób winnych fałszywego wykorzystania wizerunku ks. Łukasza zostały podjęte kroki prawne” – napisał w oświadczeniu ksiądz Marek Studenski, wikariusz generalny do spraw personalnych.

PS. Zdjęcie z wizerunkiem księdza Łukasza Kubasa usunęliśmy na jego prośbę.

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

Kalendarium
. . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .Archiwa