polecamy
Fakty z powiatu: Kiermasz świąteczny w starostwie – FOTO
Oświęcimskie Wieści z ratusza – FILM
Wczoraj informowaliśmy, że Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie, który od 12 marca wysyłał każdego dnia dwa, trzy raporty o nowo zakażonych mieszkańcach, nie będzie mógł już tego robić. Fakty Oświęcim interweniowały w tej sprawie u Zbigniewa Starca, wicewojewody małopolskiego. Takich interwencji medialnych, jak się okazuje, było znacznie więcej.
„W związku z licznymi prośbami, abyśmy wrócili do wcześniej realizowanej przez nasze biuro prasowe formy informowania o kolejnych przypadkach zakażenia koronaworusem SARS-CoV-2, zdecydowaliśmy, że postaramy się wyjść naprzeciw tym oczekiwaniom. Zaznaczamy jednak, że Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie nie prowadzi i nigdy nie prowadził postępowań sanitarno-epidemiologicznych. A co za tym idzie – MUW nie był i nie jest gospodarzem związanych z nimi danych. Byliśmy wyłącznie pośrednikiem i dane te otrzymywaliśmy całkowicie wtórnie i uzupełniająco. Zależało nam jednak na tym, by prezentować je szerzej opinii publicznej, choć niejednokrotne drobiazgowe pytania kierowane do urzędników pracujących w Urzędzie Wojewódzkim o każde zakażenie zwyczajnie nas przerastały. Nie są to bowiem nasze kompetencje. Nie jest też rolą Urzędu Wojewódzkiego, by wypowiadać się w kwestii kwalifikacji przyczyny zgonu jako spowodowanego COVID-19. Żaden z pracowników Urzędu Wojewódzkiego nie uczestniczy w tej kwalifikacji i nie bierze za nią odpowiedzialności. Nie mamy też wpływu na to, kiedy te informacje są ostatecznie weryfikowane, a bywa, że wymaga to czasu. Możemy podawać Państwu tylko te dane, które otrzymamy, według ustalonego harmonogramu informowania przyjętego przez Inspekcję Sanitarną. Niejednokrotnie zdarzało się, że informacje o kolejnym zakażeniu otrzymywali Państwo dużo wcześniej np. ze szpitala. My tę informację upublicznialiśmy wtedy, gdy została ona przekazana z poziomu powiatu do WSSE (Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej – przyp. red.) i ujęta w zbiorczym raporcie. Takie informowanie o grupie przypadków jest zresztą zupełnie naturalne w aktualnej sytuacji, gdy w ciągu dnia mamy co najmniej kilkanaście przypadków, a nieuchronnie w najbliższym czasie będzie ich więcej. Konkludując, postaramy się wrócić do wcześniejszej formy informowania, choć nieco ją uprościmy. I jeszcze raz podkreślamy, że te informacje pozyskujemy dla Państwa z WSSE w Krakowie” – napisała dzisiaj rano Joanna Paździo, rzecznik prasowa wojewody małopolskiego.
„W związku z licznymi prośbami, abyśmy wrócili do wcześniej realizowanej przez nasze biuro prasowe formy informowania o kolejnych przypadkach zakażenia koronaworusem SARS-CoV-2, zdecydowaliśmy, że postaramy się wyjść naprzeciw tym oczekiwaniom.
Zaznaczamy jednak, że Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie nie prowadzi i nigdy nie prowadził postępowań sanitarno-epidemiologicznych. A co za tym idzie – MUW nie był i nie jest gospodarzem związanych z nimi danych. Byliśmy wyłącznie pośrednikiem i dane te otrzymywaliśmy całkowicie wtórnie i uzupełniająco. Zależało nam jednak na tym, by prezentować je szerzej opinii publicznej, choć niejednokrotne drobiazgowe pytania kierowane do urzędników pracujących w Urzędzie Wojewódzkim o każde zakażenie zwyczajnie nas przerastały. Nie są to bowiem nasze kompetencje.
Nie jest też rolą Urzędu Wojewódzkiego, by wypowiadać się w kwestii kwalifikacji przyczyny zgonu jako spowodowanego COVID-19. Żaden z pracowników Urzędu Wojewódzkiego nie uczestniczy w tej kwalifikacji i nie bierze za nią odpowiedzialności. Nie mamy też wpływu na to, kiedy te informacje są ostatecznie weryfikowane, a bywa, że wymaga to czasu.
Możemy podawać Państwu tylko te dane, które otrzymamy, według ustalonego harmonogramu informowania przyjętego przez Inspekcję Sanitarną. Niejednokrotnie zdarzało się, że informacje o kolejnym zakażeniu otrzymywali Państwo dużo wcześniej np. ze szpitala. My tę informację upublicznialiśmy wtedy, gdy została ona przekazana z poziomu powiatu do WSSE (Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej – przyp. red.) i ujęta w zbiorczym raporcie. Takie informowanie o grupie przypadków jest zresztą zupełnie naturalne w aktualnej sytuacji, gdy w ciągu dnia mamy co najmniej kilkanaście przypadków, a nieuchronnie w najbliższym czasie będzie ich więcej.
Konkludując, postaramy się wrócić do wcześniejszej formy informowania, choć nieco ją uprościmy. I jeszcze raz podkreślamy, że te informacje pozyskujemy dla Państwa z WSSE w Krakowie” – napisała dzisiaj rano Joanna Paździo, rzecznik prasowa wojewody małopolskiego.
Przedstawiamy zatem Dzienny Raport eFO dotyczący rozprzestrzeniania się koronawirusa w województwie małopolskim. Po otrzymaniu kolejnych informacji, będziemy aktualizować poniższy wpis, publikując nowe dane pod nim.
„W ostatnim przekazanym Państwu komunikacie informowaliśmy o tym, że na tamtą chwilę w Małopolsce było 209 przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2, w tym jedna osoba zmarła z powodu COVID-19” – informuje Joanna Paździo. Jej słowa dotyczą komunikatu ze środy 1 kwietnia.
Od tego dnia w Małopolsce pojawiło się 26 nowych zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2. O 11 pisaliśmy wczoraj w Raporcie Dziennym eFO.
W tej grupie 26 osób jest 16 kobiet i 10 mężczyzn w wieku od dwóch do 82 lat. Dziewięć osób mieszka w Krakowie, 10 w powiecie bocheńskim, dwie w powiecie brzeskim, jedna w powiecie tarnowskim, cztery w powiecie krakowskim.
„Informujemy również o śmierci trzech osób, w przypadku których potwierdzono, że przyczyną ich zgonu była choroba COVID-19: 61-letniego mieszkańca Krakowa, 56-letniego mieszkańca powiatu oświęcimskiego (przebywali oni w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie) oraz 87-letniej mieszkanki powiatu limanowskiego, która była hospitalizowana w Szpitalu Powiatowym w Limanowej. Tym samym w Małopolsce liczba zgonów spowodowanych COVID-19 wynosi cztery” – podaje rzecznik prasowa.
Aktualnie w Małopolsce służby sanitarne i medyczne stwierdziły zakażenie u 235 osób.
Obecnie jedna osoba z powiatu oświęcimskiego jest zakażona koronawirusem. Druga, jak informowaliśmy, zmarła w szpitalu w Krakowie. 455 mieszkańców powiatu przebywa na kwarantannie (wczoraj 487), 15 jest objętych nadzorem epidemiologicznym.
Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19.
Choroba objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem. Jeżeli masz te objawy i mogłeś / mogłaś mieć styczność z osobami zarażonymi nie idź do lekarza lub SOR – pozostań w domu i zadzwoń do sanepidu lub innych jednostek specjalnie powołanych na czas pandemii:
– 800 190 590 – numer infolinii Narodowego Funduszu Zdrowia dotyczącej postępowania w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem, – 604 197 624 lub 33 843 09 28 – telefony całodobowe do Powiatowej Państwowej Inspekcji Sanitarno-Epidemiologicznej w Oświęcimiu, – 33 844 89 80 – telefon całodobowy do Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Oświęcimiu.
Więcej informacji na temat koronawirusa można uzyskać pod hashtagiem: