KORONAWIRUS – RAPORT DZIENNY – 3 KWIETNIA

Paweł Wodniak  |   Fakty  |   3 kwietnia 2020 11:35

Od wczorajszego wieczora w Małopolsce badania wykazały 15 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Nie żyje 56-letni mieszkaniec powiatu oświęcimskiego.

Wczoraj informowaliśmy, że Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie, który od 12 marca wysyłał każdego dnia dwa, trzy raporty o nowo zakażonych mieszkańcach, nie będzie mógł już tego robić. Fakty Oświęcim interweniowały w tej sprawie u Zbigniewa Starca, wicewojewody małopolskiego. Takich interwencji medialnych, jak się okazuje, było znacznie więcej.

Komunikat biura prasowego MUW

„W związku z licznymi prośbami, abyśmy wrócili do wcześniej realizowanej przez nasze biuro prasowe formy informowania o kolejnych przypadkach zakażenia koronaworusem SARS-CoV-2, zdecydowaliśmy, że postaramy się wyjść naprzeciw tym oczekiwaniom.

Zaznaczamy jednak, że Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie nie prowadzi i nigdy nie prowadził postępowań sanitarno-epidemiologicznych. A co za tym idzie – MUW nie był i nie jest gospodarzem związanych z nimi danych. Byliśmy wyłącznie pośrednikiem i dane te otrzymywaliśmy całkowicie wtórnie i uzupełniająco. Zależało nam jednak na tym, by prezentować je szerzej opinii publicznej, choć niejednokrotne drobiazgowe pytania kierowane do urzędników pracujących w Urzędzie Wojewódzkim o każde zakażenie zwyczajnie nas przerastały. Nie są to bowiem nasze kompetencje.

Nie jest też rolą Urzędu Wojewódzkiego, by wypowiadać się w kwestii kwalifikacji przyczyny zgonu jako spowodowanego COVID-19. Żaden z pracowników Urzędu Wojewódzkiego nie uczestniczy w tej kwalifikacji i nie bierze za nią odpowiedzialności. Nie mamy też wpływu na to, kiedy te informacje są ostatecznie weryfikowane, a bywa, że wymaga to czasu.

Możemy podawać Państwu tylko te dane, które otrzymamy, według ustalonego harmonogramu informowania przyjętego przez Inspekcję Sanitarną. Niejednokrotnie zdarzało się, że informacje o kolejnym zakażeniu otrzymywali Państwo dużo wcześniej np. ze szpitala. My tę informację upublicznialiśmy wtedy, gdy została ona przekazana z poziomu powiatu do WSSE (Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej – przyp. red.) i ujęta w zbiorczym raporcie. Takie informowanie o grupie przypadków jest zresztą zupełnie naturalne w aktualnej sytuacji, gdy w ciągu dnia mamy co najmniej kilkanaście przypadków, a nieuchronnie w najbliższym czasie będzie ich więcej.

Konkludując, postaramy się wrócić do wcześniejszej formy informowania, choć nieco ją uprościmy. I jeszcze raz podkreślamy, że te informacje pozyskujemy dla Państwa z WSSE w Krakowie” – napisała dzisiaj rano Joanna Paździo, rzecznik prasowa wojewody małopolskiego.

Raport Dzienny eFO

Przedstawiamy zatem Dzienny Raport eFO dotyczący rozprzestrzeniania się koronawirusa w województwie małopolskim. Po otrzymaniu kolejnych informacji, będziemy aktualizować poniższy wpis, publikując nowe dane pod nim.

„W ostatnim przekazanym Państwu komunikacie informowaliśmy o tym, że na tamtą chwilę w Małopolsce było 209 przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2, w tym jedna osoba zmarła z powodu COVID-19” – informuje Joanna Paździo. Jej słowa dotyczą komunikatu ze środy 1 kwietnia.

Od tego dnia w Małopolsce pojawiło się 26 nowych zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2. O 11 pisaliśmy wczoraj w Raporcie Dziennym eFO.

W tej grupie 26 osób jest 16 kobiet i 10 mężczyzn w wieku od dwóch do 82 lat. Dziewięć osób mieszka w Krakowie, 10 w powiecie bocheńskim, dwie w powiecie brzeskim, jedna w powiecie tarnowskim, cztery w powiecie krakowskim.

„Informujemy również o śmierci trzech osób, w przypadku których potwierdzono, że przyczyną ich zgonu była choroba COVID-19: 61-letniego mieszkańca Krakowa, 56-letniego mieszkańca powiatu oświęcimskiego (przebywali oni w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie) oraz 87-letniej mieszkanki powiatu limanowskiego, która była hospitalizowana w Szpitalu Powiatowym w Limanowej. Tym samym w Małopolsce liczba zgonów spowodowanych COVID-19 wynosi cztery” – podaje rzecznik prasowa.

Aktualnie w Małopolsce służby sanitarne i medyczne stwierdziły zakażenie u 235 osób.

AKTUALIZACJA, GODZINA 14.15

Obecnie jedna osoba z powiatu oświęcimskiego jest zakażona koronawirusem. Druga, jak informowaliśmy, zmarła w szpitalu w Krakowie. 455 mieszkańców powiatu przebywa na kwarantannie (wczoraj 487), 15 jest objętych nadzorem epidemiologicznym.

 

Ważne

Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19.

Choroba objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem. Jeżeli masz te objawy i mogłeś / mogłaś mieć styczność z osobami zarażonymi nie idź do lekarza lub SOR – pozostań w domu i zadzwoń do sanepidu lub innych jednostek specjalnie powołanych na czas pandemii:

– 800 190 590 – numer infolinii Narodowego Funduszu Zdrowia dotyczącej postępowania w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem,
– 604 197 624 lub 33 843 09 28 – telefony całodobowe do Powiatowej Państwowej Inspekcji Sanitarno-Epidemiologicznej w Oświęcimiu,
– 33 844 89 80 – telefon całodobowy do Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Oświęcimiu.

 

Więcej informacji na temat koronawirusa można uzyskać pod hashtagiem:

#koronawirus

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

Ankiety

Gdzie spędzisz "Andrzejki"?

Zobacz wyniki

Ładowanie ... Ładowanie ...
Kalendarium
Reklama
. . . . . . . . . . . . . . . .