polecamy
Oświęcimskie Wieści z ratusza – FILM
Darczyńcą przygotowującym paczkę może zostać każdy – wystarczy wybrać rodzinę z internetowej bazy dostępnej na stronie internetowej i wspólnie ze znajomymi czy przyjaciółmi odpowiedzieć na konkretne potrzeby, te najpilniejsze, ale i marzenia osób potrzebujących, o które często nie chcą nawet prosić.
Tyle lub mniej mają do dyspozycji osoby w co piątej rodzinie włączonej do Szlachetnej Paczki. Ich średni miesięczny dochód (po odliczeniu stałych kosztów utrzymania) wynosi nie więcej niż 200 zł. Tymczasem według GUS czteroosobowa rodzina (2+2) nie jest w stanie przeżyć miesiąca za mniej niż 1571 zł.
Szlachetna Paczka to jeden z największych i najskuteczniejszych programów społecznych w Polsce. Mądra pomoc trafia do najbardziej potrzebujących w ramach Paczki już od 18 lat. Tylko w zeszłym roku w działania Szlachetnej Paczki włączyło się ponad 635 tys. osób, a łączna wartość pomocy materialnej przekazanej rodzinom w potrzebie przekroczyła 47 milionów złotych.
Ma 85 lat. W jej domu brakuje łazienki i bieżącej wody. Seniorka marzy o nowym czajniku.
„Wiem, że niektórzy mają w życiu o wiele mniej szczęścia niż ja. Uważam, że własnym szczęściem należy się dzielić i próbować pomagać tym, którzy mają w życiu gorzej. Też kiedyś mogę być w takiej sytuacji i chciałabym, by wtedy ktoś mi pomógł” – tłumaczy jeden z darczyńców Szlachetnej Paczki.
„Zachęcamy wszystkich do włączenia się do projektu Szlachetna Paczka. Darczyńca może wybrać konkretną rodzinę i przygotować dla niej mądrą i skuteczną pomoc – zaprasza do akcji Maria Kowalska-Koźbiał, lider rejonu Oświęcim.
Przygotowana przez darczyńcę pomoc ma sprawić, że rodzina poczuje się wyjątkowo i dostanie sygnał “Jesteście dla nas ważni”.
W kolejnych krokach można wybrać rodzinę, dla której chcemy przygotować pomoc. Najpierw należy zapoznać się z opisem historii rodziny oraz listą potrzeb. Rodziny są włączane do projektu w kilku kategoriach w zależności od przyczyny trudnej sytuacji tej rodziny, czyli np. niepełnosprawność czy starość i samotność. Lista potrzeb została przygotowana przez wolontariusza podczas spotkań z rodziną w potrzebie.
Darczyńca może na nie odpowiedzieć przygotowując paczkę, ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb wymienionych przez rodzinę jako trzy najważniejsze. Do współtworzenia paczki można zaprosić znajomych, rodzinę, współpracowników w firmie czy kolegów w szkole.
Finał projektu będzie miał miejsce w weekend 7-8 grudnia. Wtedy darczyńcy przywożą paczki do magazynu, z którego wolontariusze przekazują je rodzinom. Następnie do darczyńcy trafia relacja z przekazania paczki rodzinie.
W działania Szlachetnej Paczki, jak co roku, zaangażowało się w ostatnich tygodniach bardzo wiele znanych osobistości. Paczki dla wybranych przez siebie rodzin osobiście przygotowali m.in. Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką, Agatą Kornhauser-Dudą, piłkarze reprezentacji Polski, z jej kapitanem, Robertem Lewandowskim, na czele, siatkarscy mistrzowie świata z klubów Plus Ligi, polskie biegaczki (mistrzynie Europy w sztafecie 4×400 m), siostry Agnieszka i Ula Radwańskie, aktorzy Teatru 6. Piętro, Mariusz Czerkawski czy Krzysztof „Diablo” Włodarczyk. Szlachetną Paczkę aktywnie wspierali też m.in. Joanna Kulig, Tomasz Kot i Tomasz Majewski. Mobilizacja była ogromna, a wszystko po to, by żadna z osób włączonych do programy nie została pozbawiona szansy na to, by zmienić swoją historię. I to się udało. Celem Szlachetnej Paczki nie jest bowiem jedynie doraźna pomoc, która na chwilę ulży obdarowanym w zmaganiach z trudną codziennością, ale trwała zmiana, która pozwoli rodzinom „stanąć na nogi” i odzyskać samodzielność.
„Zachęcamy również do śledzenia strony Szlachetna Paczka Oświęcim na FB – @szposwiecim. Tam na bieżąco będą się pojawiać informacje o nowych rodzinach dodanych do bazy” – dodaje Maria Kowalska-Koźbiał. Najnowsze realizacje wideo Czytaj więcej w kategorii Fakty