Karol Bies, młody cyklista, wystąpi w Dzień Dobry TVN

Jola Wodniak  |   Fakty,Fakty mocno sportowe  |   14 sierpnia 2020 09:33
Udostępnij

Karol Bies z Babic wystąpi w niedzielę w Dzień Dobry TVN. Wraz z siostrą i przyjaciółmi przejechał kilkaset kilometrów w trzy dni dla chorych Kacperka i Marysi.

O wyprawie Karola pisaliśmy kilkukrotnie w naszym portalu.

12-latek wzorował się na akcji “Wędrówka dla Dwóch serc“, w której żołnierz Michał Łygan pokonał 500 kilometrów w 10 dni Głównym Szlakiem Beskidzkim, by pomóc Jagódce i Gabrielowi z Oświęcimia. Wówczas udało się zebrać ponad 20 tysięcy złotych.

Karol w czerwcu zakończył naukę w szóstej klasie szkoły podstawowej w Babicach. Jest miłośnikiem piłki nożnej i gry na PS4. Jednak największą część serca zajmuje kolarstwo szosowe, które trenuje od prawie dwóch lat.

Tak zapowiadaliśmy wyprawę:

Charytatywny rajd

Pewnego wieczoru wpadł na pomysł, że swoją pasją może pomagać innym. Postanowił przejechać trzysta kilometrów w trzy dni – zawracając uwagę na Kacperka, dwuletniego chłopca cierpiącego na SMA, czyli rdzeniowy zanik mięśni.

Rozpoczął jeszcze bardziej intensywne treningi. Więcej biegał, pływał i jeździ na rowerze. Podczas przygotowań okazało się, że zbiórka nabrała ogromnego tempa i Kacperek może poddać się leczeniu. Na konto akcji „Szosowe wsparcie na życiowym starcie” wpłynęło ponad 700 złotych, tym samym – zanim Karol wyjechał w trasę, by pomóc chłopczykowi.

Kolejny cel – Marysia

Karol podjął decyzję, że nie zrezygnował z wyjazdu, chciał pomóc kolejnemu choremu dziecku. Jest to roczna Marysia Miąsko, cierpiąca na tę samą chorobę, co Kacperek, rdzeniowy zanik mięśni typ 1. 

Rdzeniowy zanik mięśni to jedna z najokrutniejszych chorób genetycznych, która powoduje, że organizm nie produkuje białka budującego komórki nerwowe w rdzeniu kręgowym, nerwy ulegają degeneracji, nie wysyłają impulsów do mięśni, a te z czasem zanikają. 

Problem w SMA dotyczy wszystkich mięśni, nie tylko tych odpowiedzialnych za ruch, ale również tych odpowiedzialnych za przełykanie, oddychanie, za życie.

Marysi mogła pomóc terapia genowa lekiem Zolgensma. Stosuje się ją, gdy dziecko nie przekroczy drugiego roku życia. Jest to bardzo drogi lek, nazywany „najdroższym lekiem świata” – osiem milionów złotych.

Młodzi ruszyli w trasę

Start młodego kolarza miał nastąpić z Zabierzowa 20 marca, ale ze względu na pandemię start się opóźnił o dwa miesiące. Przejechał przez małopolskie i śląskie miejscowości, by wraz z siostrą i przyjaciółmi z LK UKS PSZCZYNA zakończyć swoją wyprawę w Oświęcimiu.

W wyprawie udział wzięli Karlos, jego siostra Miki oraz Rudy, Halba, Jura, Baton, Złoty, Rubi, Antonio i Premier. Najmłodszą uczestniczką wyprawy była 10-letnia Miki, najstarszy – 14 lat.

 

 

Udało się

Marysia przeszła pomyślnie operację, jest rehabilitowana i ma się dobrze. Wszystko dzięki dobrym ludziom, którzy pomogli w zbiórce pieniędzy. Do skarbonki Karola wpłynęło ponad 10 tysięcy złotych.

 

❤💪

Posted by Szosowe wsparcie na życiowym starcie on Wednesday, June 24, 2020

 

Kolejna wyprawa

Karol nie spoczywa na laurach, tylko juz planuje kolejną wyprawę. Tym razem dla Maciusia Cieślika. Więcej o niej wkrótce w eFO.

 

Kochani, jest moc dobrych serc ❤Szykujemy się na kolejną wyprawę STOPSMA 💪🚲Nie możemy siedzieć bezczynnie kiedy inni…

Posted by Szosowe wsparcie na życiowym starcie on Wednesday, August 12, 2020

 

Wsparcie wyprawy

Sponsorzy, którzy postanowili wesprzeć rajd Karola to Auto Serwis Rama, Darek III URB Madoń, Auto Serwis RAMA, Grupa Klimatech, Stacja Kontroli Pojazdów Mariusz Klekot, BHP Partner, ART Grawer, Teka BHP, Nauka pływania MANTI. Patronem medialnym wydarzenia były Fakty Oświęcim.

Dzień Dobry TVN

W niedzielę 16 sierpnia około godz. 10.40 zobaczymy Karola w programie Dzień Dobry TVN. Opowie wówczas o wyprawie, swojej pasji i planach na przyszłość. Zapraszamy przed telewizory i kibicowanie młodemu cykliście.

 

Najnowsze realizacje wideo