polecamy
Oświęcimskie Wieści z ratusza – FILM
Fakty z powiatu: Przegląd najważniejszych wydarzeń – FILM
Jolanta Hodur odbiera wyróżnienie w konkursie „Nauczyciel Roku 2015”. Fot. Kołowrotek
Polonistka z gimnazjalnej Dwójki w Brzeszczach otrzymała wyróżnienie w konkursie „Nauczyciel Roku 2015”. Przyjęła je na gali finałowej w Zamku Królewskim w Warszawie. Tam też jej macierzysta placówka otrzymała certyfikat „Szkoły na medal”.
Jolanta Hodur, laureatka jednego z dwóch równorzędnych wyróżnień, w Gimnazjum nr 2 w Brzeszczach uczy języka polskiego.
– Jest nauczycielem z powołania, mistrzem i autorytetem kolejnych roczników wychowanków. To właśnie uczniowie i ich rodzice zgłosili jej kandydaturę do tego wyróżnienia – mówi Elżbieta Jarosińska, także polonistka w tej samej szkole.
Jolanta Hodur angażuje się w liczne przedsięwzięcia środowiskowe. Od 14 lat współorganizuje Wiosenne Lekkoatletyczne Zawody Integracyjne. W 2013 roku zaczęła organizować marcowe spotkania z młodzieżą z Izraela.
Przez pięć lat była doradcą metodycznym nauczania języka polskiego. W tym czasie przygotowała cztery konkursy wiedzy adresowane do uczniów szkół podstawowych i gimnazjów gminie Brzeszcze, poświęcone patronom roku wybranym przez Sejm RP – Czesławowi Miłoszowi, Januszowi Korczakowi, Julianowi Tuwimowi i Ludziom Dobrej Woli zaangażowanym podczas II wojny światowej w niesienie pomocy więźniom KL Auschwitz-Birkenau. Ponadto organizowała konkursy ortograficzne o zasięgu gminnym i powiatowym
Jest także opiekunką młodzieżowych zespołów wokalno-instrumentalnych „MicroBand” i „Optymistyczny akcent”, twórcą szkolnej gazetki internetowej „Kołowrotek”, reżyserką świątecznych wieczornic patriotycznych i miłośniczką teatru, którym stara się zainteresować młodzież.
– To nauczyciel, który nie tylko uczy, ale zaraża innych swoją pasją. Od wielu lat współpracuje z Międzynarodowym Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście i uczestniczy w projektach międzynarodowych. W 2009 roku przygotowała spotkanie z seminarzystami realizującymi projekt „Auschwitz i Holokaust w kontekście nauczania o pamięci w Europie”. Wzięło w nim udział 30 metodyków i nauczycieli z państw Unii Europejskiej – wylicza Elżbieta Jarosińska.