Hanna Krall odsłoniła swoją płytę w Alei Pisarzy – FOTO

Marcin Cichowski  |   Fakty  |   27 października 2015 12:05
Udostępnij

W piątek 23 października swoją płytę w Alei Pisarzy odsłoniła Hanna Krall. Pisarka wybrała cytat z opowiadania – Portret z kulą w szczęce – „Duchy krążą. Nie chcą odejść, gdy się ich nie żałuje, gdy się nie płacze po nich.”


Do tej pory swoje tablice odsłonili już Andrzej Stasiuk, Marek Bieńczyk, Janusz Głowacki, Ewa Lipska, Zofia Posmysz, Marcin Świetlicki i Olga Tokarczuk, a 23 października swoją płytę odsłoniła Hanna Krall.

Hanna Krall to utalentowana dziennikarka, redaktorka i pisarka. Szeroką sławę przyniósł jej wywiad z Markiem Edelmanem „Zdążyć przed Panem Bogiem”. To lektura dobrze wszystkim znana z czasów szkolnych. Doświadczona w dzieciństwie przez wojnę pisarka przeżyła ukrywana przez Polaków, dlatego też Holokaust i losy Żydów polskich stały się głównym tematem jej twórczości. Wielokrotnie była nagradzana i wyróżniana, uhonorowana została również w oświęcimskiej Alei Pisarzy.

– Po uroczystym odsłonięciu płyty w Alei Pisarzy, zebrani licznie goście uczestniczyli w spotkaniu autorskim z nagrodzoną pisarką – opowiada Agnieszka Tracz z Galerii Książki w Oświęcimiu. – Spotkanie swoją obecnością uświetnili tak znakomici goście jak, Ewa Lipska, również nagrodzona w Alei Pisarzy i znany poeta – Ryszard Krynicki, którzy przybyli do oświęcimskiej Biblioteki by w tej uroczystej chwili towarzyszyć Hannie Krall.

Spotkanie prowadził prof. Krzysztof Zajas z Uniwersytetu Jagiellońskiego, który jest także przewodniczącym kapituły wybierającej uhonorowanych do Alei Pisarzy. Był czas na zadawanie pytań, była możliwość otrzymania autografu, a po spotkaniu każdy mógł prywatnie zamienić z pisarką kilka słów.