polecamy
Oświęcimskie Wieści z ratusza – FILM
W egzekucji życie stracili wojskowi ze Związku Walki Zbrojnej / Armii Krajowej (ZWZ/AK). Walczyli w inspektoracie Bielsko, obejmującym teren od Żywiecczyzny przez Bielsko po ziemię oświęcimską.
„W tej grupie znalazło się sześć osób walczących w ramach obwodu oświęcimskiego: Alojzy Banaś, Jan Barcik, Jadwiga Dylik, Jan Jakuczek, Bronisława Kubisty i Maksymilian Niezgoda. Zostali oni aresztowani na przełomie września i października 1942 roku i osadzeni w więzieniu w Mysłowicach. Siódmą aresztowaną, śmiertelną ofiarą był Marian Feliks, który zmarł na tyfus 6 stycznia 1943 roku” – informuje Piotr Tarczyński z Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej.
Aresztowania i śmierć były efektem działalności dwójki konfidentów gestapo, którzy przeniknęli w szeregi polskiego podziemia, Stanisława Dembowicza ps. Radom i Mieczysława Mólki-Choynowskiego ps. Mietek. Obu sądu polskiego państwa podziemnego skazał na karę śmierci. Wyrok ZWZ/AK wykonał w 1943 roku.
Niektórzy z konspiratorów uniknęli aresztowania. Antoni Szlachcic ps. Laura pozostał na wolności dzięki zachowaniu zimnej krwi. Stanisława Krępę ps. Trojacki, oficera rezerwy kawalerii oraz Alfredę i Ernestynę Dylik, siostry Jadwigi, w ostatniej chwili udało się ostrzec przed grożącym niebezpieczeństwem.
Ciała ofiar egzekucji z 25 stycznia 1943 roku spłonęły w krematorium KL Auschwitz. Żołnierze są jednak upamiętnieni na cmentarzu parafialnym w Oświęcimiu i na tablicach pamiątkowych na ścianie kościoła Wniebowzięcia Maryi Panny w Starym Mieście.
Egzekucji sprzed 80 lat Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej poświęciło zakładkę na swojej stronie internetowej.
Konfident z Auschwitz