Egzekucja sprzed 80 lat

Redakcja eFO  |   Edukacja,Fakty  |   25 stycznia 2023 16:33

80 lat temu, 25 stycznia 1943 roku, przy ścianie straceń w KL Auschwitz I Niemcy zamordowali 22 żołnierzy polskiego podziemia.

W egzekucji życie stracili wojskowi ze Związku Walki Zbrojnej / Armii Krajowej (ZWZ/AK). Walczyli w inspektoracie Bielsko, obejmującym teren od Żywiecczyzny przez Bielsko po ziemię oświęcimską.

„W tej grupie znalazło się sześć osób walczących w ramach obwodu oświęcimskiego: Alojzy Banaś, Jan Barcik, Jadwiga Dylik, Jan Jakuczek, Bronisława Kubisty i Maksymilian Niezgoda. Zostali oni aresztowani na przełomie września i października 1942 roku i osadzeni w więzieniu w Mysłowicach. Siódmą aresztowaną, śmiertelną ofiarą był Marian Feliks, który zmarł na tyfus 6 stycznia 1943 roku” – informuje Piotr Tarczyński z Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej.

Aresztowania i śmierć były efektem działalności dwójki konfidentów gestapo, którzy przeniknęli w szeregi polskiego podziemia, Stanisława Dembowicza ps. Radom i Mieczysława Mólki-Choynowskiego ps. Mietek. Obu sądu polskiego państwa podziemnego skazał na karę śmierci. Wyrok ZWZ/AK wykonał w 1943 roku.

Niektórzy z konspiratorów uniknęli aresztowania. Antoni Szlachcic ps. Laura pozostał na wolności dzięki zachowaniu zimnej krwi. Stanisława Krępę ps. Trojacki, oficera rezerwy kawalerii oraz Alfredę i Ernestynę Dylik, siostry Jadwigi, w ostatniej chwili udało się ostrzec przed grożącym niebezpieczeństwem.

Ciała ofiar egzekucji z 25 stycznia 1943 roku spłonęły w krematorium KL Auschwitz. Żołnierze są jednak upamiętnieni na cmentarzu parafialnym w Oświęcimiu i na tablicach pamiątkowych na ścianie kościoła Wniebowzięcia Maryi Panny w Starym Mieście.

Egzekucji sprzed 80 lat Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej poświęciło zakładkę na swojej stronie internetowej.

Zobacz również:

Konfident z Auschwitz

 

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

.
Kalendarium
Reklama
. . . . . . . . . . . . . . .