Co czeka mieszkańców w czerwonej strefie?

Paweł Wodniak  |   Fakty  |   16 października 2020 15:06
Udostępnij

Od jutra powiat oświęcimski znajdzie się w czerwonej strefie. Urząd Miasta Oświęcimia wydał komunikat informujący, co czeka w niej mieszkańców.

W związku z codziennym wzrostem zakażeń koronawirusem w powiecie, od jutra mieszkańców obowiązywać będą nowe zasady bezpieczeństwa.

Zmieni się wiele w komunikacji miejskiej, na pływalniach, w pracy instytucji kultury, samorządowych jednostek organizacyjnych i zakładów służby zdrowia.

„Janusz Chwierut, prezydent Oświęcimia rozmawiał o tym z dyrektorami placówek i instytucji oraz prezes Miejskiego Zakładu Komunikacji w Oświęcimiu podczas specjalnej konferencji on-line. Uczestnicy omówili też kwestie związane z funkcjonowaniem szkół podstawowych i przedszkoli. Najwięcej problemów organizacyjnych i finansowych rodzi zamknięcie krytej pływalni. O jutra nie będą mogli z niej korzystać mieszkańcy i grupy sportowe. Zakład Lecznictwa Ambulatoryjnego w Oświęcimiu będzie dostosowywał pracę przychodni do nowych obostrzeń sanitarnych” – wylicza Katarzyna Kwiecień, rzecznik prasowa oświęcimskiego magistratu.

Zmiany czekają także pasażerów komunikacji miejskiej MZK w Oświęcimiu. Od soboty 17 października w autobusach miejskiego przewoźnika będzie mogło przebywać od 21 do 24 osób.

Wojewoda małopolski zawiesił dzisiaj działalność sekcji dla osób starszych i chorych na demencję w Dziennym Domu Pomocy w Oświęcimiu. Placówka nadal jednak świadczy usługi opiekuńcze w domach pacjentów.

„Nie będzie również stacjonarnych zajęć dla podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy w Oświęcimiu. Pracownicy wciąż będą prowadzić porady telefoniczne i w domach chorych osób” – dodaje Katarzyna Kwiecień.

Oświęcimski ośrodek pomocy społecznej zwiększy środki ostrożności zarówno w swojej siedzibie przy ulicy Sobieskiego, jak też w noclegowni miejskiej. Obostrzenia wprowadzi również Zarząd Budynków Mieszkalnych w Oświęcimiu.

Oświęcimskie Centrum Kultury i Osiedlowy Dom Kultury na Zasolu wciąż prowadzą zajęcia w sekcjach. Funkcjonuje też Nasze Kino. Seniorzy z Uniwersytetu Trzeciego Wieku będą podzieleni zostaną podzieli na grupy.

„Instytucje kultury mogą organizować wydarzenia kulturalne tylko dla 25 procent publiczności. W przypadku OCK jest to 125 osób. Dyrektor instytucji zdecydowała o przeniesieniu kilku najbliższych wydarzeń na rok przyszły” – kontynuuje rzecznik.

Muzeum Zamek w Oświęcimiu odwołuje wykład i warsztaty rodzinne, a także zamyka tunele. Muzea Zamek i ratusz będą otwarte, jednak z zachowaniem wynikających z nowo wprowadzonych przepisów ograniczeń i środków bezpieczeństwa.

„Galeria Książki jest przygotowana do obsługi czytelników w zaostrzonym reżimie sanitarnym. W wydarzeniach i zajęciach zaplanowanych na przyszły tydzień, wprowadzi pewne korekty” – informuje Katarzyna Kwiecień.

Uczniowie szkół podstawowych będą się uczyć stacjonarnie. Działają przedszkola i żłobek miejski. W Oświęcimiu dwie klasy w podstawowej Dziewiątce i jedna w Jedynce, decyzją dyrekcji obu szkół, uczą się zdalnie.

W związku z rządową decyzją o zamknięciu pływalni, Ósemka musi odwołać zajęcia dla klas sportowych i wprowadzić korekty w planie lekcji.