Co czeka mieszkańców w czerwonej strefie?

Paweł Wodniak  |   Fakty  |   16 października 2020 15:06

Od jutra powiat oświęcimski znajdzie się w czerwonej strefie. Urząd Miasta Oświęcimia wydał komunikat informujący, co czeka w niej mieszkańców.

W związku z codziennym wzrostem zakażeń koronawirusem w powiecie, od jutra mieszkańców obowiązywać będą nowe zasady bezpieczeństwa.

Zmieni się wiele w komunikacji miejskiej, na pływalniach, w pracy instytucji kultury, samorządowych jednostek organizacyjnych i zakładów służby zdrowia.

„Janusz Chwierut, prezydent Oświęcimia rozmawiał o tym z dyrektorami placówek i instytucji oraz prezes Miejskiego Zakładu Komunikacji w Oświęcimiu podczas specjalnej konferencji on-line. Uczestnicy omówili też kwestie związane z funkcjonowaniem szkół podstawowych i przedszkoli. Najwięcej problemów organizacyjnych i finansowych rodzi zamknięcie krytej pływalni. O jutra nie będą mogli z niej korzystać mieszkańcy i grupy sportowe. Zakład Lecznictwa Ambulatoryjnego w Oświęcimiu będzie dostosowywał pracę przychodni do nowych obostrzeń sanitarnych” – wylicza Katarzyna Kwiecień, rzecznik prasowa oświęcimskiego magistratu.

Zmiany czekają także pasażerów komunikacji miejskiej MZK w Oświęcimiu. Od soboty 17 października w autobusach miejskiego przewoźnika będzie mogło przebywać od 21 do 24 osób.

Wojewoda małopolski zawiesił dzisiaj działalność sekcji dla osób starszych i chorych na demencję w Dziennym Domu Pomocy w Oświęcimiu. Placówka nadal jednak świadczy usługi opiekuńcze w domach pacjentów.

„Nie będzie również stacjonarnych zajęć dla podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy w Oświęcimiu. Pracownicy wciąż będą prowadzić porady telefoniczne i w domach chorych osób” – dodaje Katarzyna Kwiecień.

Oświęcimski ośrodek pomocy społecznej zwiększy środki ostrożności zarówno w swojej siedzibie przy ulicy Sobieskiego, jak też w noclegowni miejskiej. Obostrzenia wprowadzi również Zarząd Budynków Mieszkalnych w Oświęcimiu.

Oświęcimskie Centrum Kultury i Osiedlowy Dom Kultury na Zasolu wciąż prowadzą zajęcia w sekcjach. Funkcjonuje też Nasze Kino. Seniorzy z Uniwersytetu Trzeciego Wieku będą podzieleni zostaną podzieli na grupy.

„Instytucje kultury mogą organizować wydarzenia kulturalne tylko dla 25 procent publiczności. W przypadku OCK jest to 125 osób. Dyrektor instytucji zdecydowała o przeniesieniu kilku najbliższych wydarzeń na rok przyszły” – kontynuuje rzecznik.

Muzeum Zamek w Oświęcimiu odwołuje wykład i warsztaty rodzinne, a także zamyka tunele. Muzea Zamek i ratusz będą otwarte, jednak z zachowaniem wynikających z nowo wprowadzonych przepisów ograniczeń i środków bezpieczeństwa.

„Galeria Książki jest przygotowana do obsługi czytelników w zaostrzonym reżimie sanitarnym. W wydarzeniach i zajęciach zaplanowanych na przyszły tydzień, wprowadzi pewne korekty” – informuje Katarzyna Kwiecień.

Uczniowie szkół podstawowych będą się uczyć stacjonarnie. Działają przedszkola i żłobek miejski. W Oświęcimiu dwie klasy w podstawowej Dziewiątce i jedna w Jedynce, decyzją dyrekcji obu szkół, uczą się zdalnie.

W związku z rządową decyzją o zamknięciu pływalni, Ósemka musi odwołać zajęcia dla klas sportowych i wprowadzić korekty w planie lekcji.

 

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

Kalendarium
Reklama
. . . . . . . . . . . . . . . .


Polecamy na FB
Facebook Pagelike Widget


Archiwa