Automatyczna stacja pomiaru pyłów od stycznia w Oświęcimiu

Marcin Cichowski  |   Fakty,Meteo  |   28 czerwca 2019 08:52

W Oświęcimiu zostanie powstanie automatyczna stacja pomiaru zanieczyszczeń w powietrzu. Dotychczasowa, mobilna ma trafić w inny rejon Małopolski.

Automatyczna stacja Generalnego Inspektoratu Ochrony Środowiska prawdopodobnie zacznie pracować w Oświęcimiu od 1 stycznia 2020 roku.

Do posadowienia stacji o wymiarach 2,5 metrów szerokości, trzy metry długości, 2,5 metrów wysokości i masie blisko jednej tony konieczne jest przygotowanie utwardzonego podłoża oraz doprowadzenie trójfazowego zasilania o mocy około 6 kW.

Projekt na utwardzenie podłoża i doprowadzenie do stacji zasilania, a następnie praktyczne wykonanie zagospodarowania zgodnie z projektem wykona Oświęcim.

„Po dokładnym określeniu kosztów zainteresowane samorządy porozumieją się w sprawie partycypacji w kosztach. Z kolei Regionalny Wydział Monitoringu Środowiska w Krakowie przygotuje porozumienie o współpracy dot. punktu pomiarowego monitoringu jakości powietrza na terenie ZUK” – informuje Rafał Lorek z Wydziału Promocji Powiatu, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Oświęcimiu.

 

W Oświęcimiu zostanie powstanie automatyczna stacja pomiaru zanieczyszczeń w powietrzu. Dotychczasowa, mobilna ma trafić w inny rejon Małopolski.

 

„W porównaniu z informacją zawartą w piśmie Głównego Inspektora Ochrony Środowiska odnośnie lokalizacji przedmiotowej stacji, zmianie uległ jej zakres pomiarowy. Wyposażona ma ona zostać w automatyczne mierniki pyłu PM10 i do pomiaru BTX, czyli benzenu, toluenu i ksylenu” – powiedziała Liliana Czarnecka z Regionalnego Wydziału Monitoringu Środowiska.

Przedstawicielka RWMŚ odnosząc się do lokalizacji nowej stacji stwierdziła, że posadowienie jej w tym miejscu jest optymalne i zostało skonsultowane z zainteresowanymi podmiotami, w tym z lokalnymi organizacjami ekologicznymi. Stacja będzie podłączona do Internetu, a wyniki pomiarów będą aktualizowane co godzinę i przesyłane na portal jakości powietrza.

Mają być wyświetlane w miejscu ogólnodostępnym. Prawdopodobnie na tablicy świetlnej umiejscowionej na budynku portierni ZUK lub/i na telebimie na Oświęcimskim Centrum Kultury.