polecamy
Oświęcimskie Wieści z ratusza – FILM
W spotkaniu i dyskusji wezmą udział współautorzy publikacji Artur Szyndler i Jacek Proszyk oraz Mirosław Ganobis, miłośnik historii Oświęcimia.
„Cmentarz żydowski w Oświęcimiu jest znakomitym przykładem cmentarza pogranicza. Zachodnia Małopolska i bliskość granicy Śląska powodowało, że w Oświęcimiu ścierały się dwa światy religii żydowskiej. Z jednej strony ortodoksja i chasydyzm galicyjski, a z drugiej strony reforma i oświecenie Żydów austriackich” – Jacek Proszyk, współautor przewodnika.
„Wśród nagrobków zachowanych na cmentarzu znajdziemy zarówno klasyczne, tradycyjne macewy – płaskie płyty z piaskowca czy innych materiałów, zwieńczone półkolistym łukiem z bogatą symboliką i długim tekstem hebrajskim, jak i modne na terenie monarchii austrowęgierskiej obeliski z przełomu XIX i XX wieku oraz wysmakowane artystycznym wykonaniem stele. Duch ortodoksji oraz postępu widoczny jest także w brzmieniu inskrypcji” – dodaje Proszyk.
„Znajdziemy nagrobki pobożnych Żydów, które po pierwsze są bardzo długie, wyłącznie w języku hebrajskim tylko z biblijnymi rytualnymi imionami, wychwalającymi cnoty religijne, odwołujące się do żydowskiego symbolu korony dobrego imienia. Natomiast oświeceni i postępowi Żydzi mają inskrypcje dość lakoniczne, zawierające pełne imię i nazwisko, używane na co dzień jak i czasami informację o wykonywanym świeckim zawodzie” – Jacek Proszyk.
Możesz zwiedzić cmentarz żydowski z dr. Jackiem Proszykiem