polecamy
Oświęcimskie Wieści z ratusza – FILM
Podczas spotkania dowiemy się, jak łatwo i niezbyt drogo można się wybrać do Ameryki Południowej, zobaczymy Andy z samolotu, polecimy nad Jezioro Titicaca, zobaczymy płonące jezioro i weźmiemy udział w strajku głodowym tamtejszych Indian Aymara. Poznamy życie dawnych Inków na wyżynach Cuzco, zjedziemy do dżungli, aby… wspiąć się do ukrytego w górach Machu Picchu, przejdziemy góry Cordillera Blanca, odwiedzimy górskie siedziby Indian Quechua, poznamy ich radości i tragedie, pokłonimy się najpiękniejszej lodowej górze świata – Alpamayo, a także Matce Ziemi – bogini Pacha Mama. Będą opowieści o imperium Inków i konkwistadorach, godziny płynąc będą wolno, z Krzyżem Południa na nocnym nieboskłonie, wśród preinkaskich ruin i tajemnic starożytnych grobowców.
Lech Kowalczyk – rocznik 1954 – jest absolwentem Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach (1978), stypendystą Ministerstwa Kultury (1979). Pracował jako asystent w pracowni litografii w macierzystej uczelni, pełnił funkcję plastyka miejskiego w Dąbrowie Górniczej. Obecnie pracę artystyczną łączy z prowadzeniem własnej firmy reklamowej.
Wędruje po Tatrach, Alpach włoskich, francuskich i szwajcarskich, górach Nepalu, Peru, Maroka i Kaukazu, zapisując i rysując w szkicowniku swoje wrażenia.
„Spotkaniu przy globusie” będzie towarzyszyła (15.01-10.02.2020) wystawa prac plastycznych Lecha Kowalczyka pt. „Opowieści andyjskie”, który interesuje się malarstwem, rysunkiem, grafiką warsztatową i wydawniczą.
Prace artystyczne Lecha Kowalczyka znajdują się w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu, Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach i kolekcjach prywatnych.
Swoje prace prezentował w Katowicach, Tychach, Wrocławiu, Szczyrku, Świnoujściu, Szczawnie Zdroju, Lizbonie i Mexico City. Uczestniczył w 13. Biennale Grafiki w Ljubljanie (1979) i Biennale Rysunku w Rijece (1980, 1982, 1984). Wystawiał prace na Biennale Rysunku w Cleveland (1984), Biennale Grafiki w Biella (1986), Triennale Rysunku w Kaliszu (1986). Uczestniczył w Lahti Poster Biennale (1984, 1988, 1990), V Biennale Portretu w Tuzli (1988).