Organizacja pogrzebu – krok po kroku 

Materiał sponsorowany  |   Styl życia  |   30 kwietnia 2021 10:13
Udostępnij

Śmierć bliskiej osoby to zawsze moment, na który trudno się przygotować. Szczególnie bolesna jest śmierć nagła, której nikt się nie spodziewał. Każdy chce jak najlepiej pożegnać osobę, którą stracił. W tym celu najczęściej organizowany jest pogrzeb. Z ceremonią pogrzebową związany jest jednak szereg formalności, których należy dopełnić. Jak więc zorganizować pożegnanie bliskiej osoby krok po kroku?

Karta zgonu

Po śmierci bliskiego członka rodziny lub przyjaciela, osoba odpowiedzialna za organizację pogrzebu powinna uzyskać tak zwaną kartę zgonu. Jest to dokument, bez którego nie sposób załatwiać jakichkolwiek dalszych formalności.

Do wypełnienia takiej karty uprawniony jest wyłącznie lekarz, który stwierdził zgon. W szpitalu może to być na przykład lekarz prowadzący pacjenta. Jeżeli jednak śmierć miała miejsce w domu, zgon stwierdzi lekarz wezwany na miejsce zdarzenia. Czy z uzyskaniem karty zgonu mogą być jakieś problemy?

Co do zasady nie, o ile rzecz jasna śmierć nastąpiła z przyczyn naturalnych. Jeżeli jednak lekarz po przybyciu na miejsce zdarzenia będzie miał jakiekolwiek wątpliwości co do tego, że śmierć była naturalna, może odmówić wydania karty zgonu.

Wówczas ciało zmarłego jest przewożone do zakładu medycyny sądowej, gdzie stwierdza się, czy przypuszczenia lekarza były słuszne. Niestety, bardzo przedłuża to czas oczekiwania na kartę zgonu. Można będzie ją uzyskać dopiero po sekcji zwłok.

Co po uzyskaniu karty zgonu?

Po uzyskaniu karty zgonu należy przejść przez kolejne etapy przygotowań do pogrzebu. Konieczne jest między innymi zgłoszenie zgonu w Urzędzie Stanu Cywilnego, właściwego miejscowo. Na zgłoszenie śmierci bliski zmarłego ma co do zasady trzy dni. Wyjątkiem jest sytuacja, w której do śmierci doszło na skutek choroby zakaźnej.

Wówczas śmierć należy zgłosić do 24 godzin. Warto wiedzieć, że do zgłoszenia zgonu w Urzędzie Stanu Cywilnego uprawniona jest nie tylko najbliższa rodzina zmarłego. Co prawda, zgon najczęściej zgłasza współmałżonek, dzieci lub inni krewni. Do zgłoszenia zgonu uprawnieni są również osoby zamieszkujące ze zmarłym, a także administrator domu czy osoby, które znalazły zmarłego. Jeśli zgon nastąpił w szpitalu, zgłoszenia może dokonać także administracja szpitala.

Wybierz zakład pogrzebowy

Po uzyskaniu karty zgonu oraz zgłoszeniu zgonu w urzędzie stanu cywilnego, należy przystąpić do wyboru zakładu pogrzebowego. Istotne jest ustalenie tego, czy ma nastąpić kremacja czy też tradycyjny pochówek. Warto rozważyć również to, czy pogrzeb ma mieć charakter religijny czy też świecki. Bliscy muszą także dokonać wyboru trumny oraz zadbać o ubranie dla zmarłego. Niektóre zakłady pogrzebowe proponują ubranie oraz umalowanie osoby zmarłej. To wiele ułatwia, zwłaszcza jeśli nie wiemy, w czym zmarły chciałby być pochowany.

Zakład pogrzebowy zajmuje się również transportem ciała zmarłego na miejsce pochówku. Podmiotowi temu zleca się także wydrukowanie oraz rozwieszenie klepsydr informujących o dacie oraz godzinie pogrzebu. Jeżeli pochówek ma mieć charakter religijny, należy również porozmawiać z duchownym. Wówczas możliwe będzie ustalenie daty ceremonii. Trzeba mieć jednak na uwadze to, aby data pogrzebu odpowiadała rodzinie. Jeśli jakiś bliski chce dotrzeć na pogrzeb z zagranicy, warto byłoby to uwzględnić.

Ponadto, należy zadbać o oprawę muzyczną ceremonii. Trzeba więc porozmawiać z miejscowym organistą oraz z trębaczem, jeśli zależy nam na pożegnalnej melodii na cmentarzu. Kluczowe jest także zadbanie o kwiaty. Zdecydowana większość osób żegna bliskiego wiązankami. Warto byłoby więc zastanowić się nad wyborem konkretnych gatunków roślin. Najczęściej wybiera się ulubione kwiaty osoby zmarłej.

Kwiaciarnię, która ma przygotować wiązanki wystarczy powiadomić na ogół dzień przed planowanym pogrzebem. Osoba odpowiedzialna za przebieg pogrzebu musi nierzadko zorganizować także stypę. Jeśli ma w niej wziąć udział duża liczba osób, dobrze byłoby zorganizować ją w jakimś lokalu. Stypę dla kilku krewnych można zaś zorganizować w domu.

Najlepszy Zakład Pogrzebowy w Oświęcimiu

W Oświęcimiu jest wiele zakładów pogrzebowych, lecz jeden wyróżnia się bardzo. Jest nim Zakład Pogrzebowy ZADORA, który działa już od ćwierć wieku na terenie miasta oraz okolic. Firma pogrzebowa posiada kilka eleganckich karawanów pogrzebowych z pod znaku: Mercedes-Benz. Dużym atutem jest dyżur całodobowy, który prowadzą pod numerem telefonu: 33 873 86 56. Więcej na ich temat można przeczytać na stronach internetowych zadora24.pl lub zadora-oswiecim.pl