polecamy
Oświęcimskie Wieści z ratusza – FILM
Dwie poprzednie edycje były realnym wsparciem dla niemal 450 małopolskich rodzin. Dzięki pomocy województwa mieszkańcy Małopolski mogli bezkolizyjnie godzić życie rodzinne z zawodowym, pozostawiając swoją pociechę pod opieką godnej zaufania osoby. Na rodziców zainteresowanych dofinansowaniem na zatrudnienie niani czekamy do 24 sierpnia br.
„Projekt Małopolska Niania doskonale wpisuje się w potrzeby rodzin w zakresie zapewnienia opieki nad dzieckiem, wypełniając lukę pomiędzy zakończeniem urlopu rodzicielskiego, a rozpoczęciem opieki w żłobku czy w przedszkolu. Przedsięwzięcie skierowane jest do wszystkich Małopolan, a realizatorem zadania jest Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Krakowie” – mówi wicemarszałek Łukasz Smółka.
O wsparcie w ramach projektu mogą się ubiegać rodzice, którzy ze względu na konieczność sprawowania opieki nad dzieckiem w wieku do lat 3 nie mogą podjąć lub utrzymać pracy, jak również rodzice powracający z urlopu macierzyńskiego, rodzicielskiego i wychowawczego.
Projekt dedykowany jest w pierwszej kolejności rodzicom pozostającym bez pracy, przebywającym na urlopie macierzyńskim, rodzicielskim, wychowawczym, mieszkającym na terenie gminy o ograniczonym dostępie do usług opieki nad dziećmi w wieku do lat trzech.
Na wsparcie mogą liczyć rodzice z niepełnosprawnościami, a także mający pod opieką dziecko niepełnosprawne w wieku do lat trzech oraz samotnie wychowujący dziecko do lat trzech.
Rodzic pozostający bez zatrudnienia zakwalifikowany do udziału w projekcie otrzyma promesę gwarantującą przyznanie wsparcia pod warunkiem, że w okresie do 60 dni roboczych od dnia zakwalifikowania do udziału w przedsięwzięciu udokumentuje posiadanie statusu osoby pracującej.
Dofinansowanie do kosztów zatrudnienia niani wyniesie w 2020 roku 1 850 zł/m-c (wsparcie podstawowe) lub 2 600 zł/m-c (wsparcie podwyższone – dla rodzin znajdujących się w trudniejszej sytuacji materialnej, tj. spełniających kryterium dochodowe określone w regulaminie naboru i uczestnictwa w projekcie grantowym „Małopolska Niania 2.0” – nabór 2020).
Wnioski o przyznanie wsparcia na dofinansowanie kosztów zatrudnienia niani przyjmowane są do 26 sierpnia do godz. 16.
Wypełniony i podpisany własnoręcznie wniosek wraz z załącznikami należy przekazać:
– pocztą elektroniczną na adres działu ds. projektu „Małopolska Niania 2.0” (niania@rops.krakow.pl) – skan wypełnionego i własnoręcznie podpisanego wniosku oraz załączników, – pocztą tradycyjną na adres: Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Krakowie, ul. Piastowska 32, 30-070 Kraków (decyduje data i godzina wpływu do ROPS) – osobiście w siedzibie Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Krakowie, ul. Piastowska 32, 30-070 Kraków – w dni robocze od poniedziałku do piątku w godz. 8-16
W związku z panującą sytuacją epidemiczną w kraju rekomenduje się składanie wniosków za pośrednictwem poczty elektronicznej. Osobiste składanie wniosków może się odbywać wyłącznie w uzasadnionych przypadkach i po uprzednim umówieniu telefonicznym lub e-mailowym z pracownikiem projektu.
Regulamin naboru i uczestnictwa w projekcie, formularz wniosku o przyznanie wsparcia, a także wzór Umowy uaktywniającej zawieranej z nianią są dostępne na stronie Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Krakowie rops.krakow.pl w zakładce: „Małopolska Niania 2.0”.
Szczegółowe informacje można uzyskać: – pisząc na adres e-mail niania@rops.krakow.pl, – dzwoniąc pod nr tel. 698 897 002 lub 12 422 06 36 wew. 23, – kontaktując się przez komunikator Skype: https://join.skype.com/invite/jwnpSVzD4UH7 – kontaktując się na Facebooku: facebook.com/MalopolskaNiania
Dyżur telefoniczny dot. ogłoszonego naboru prowadzony jest w godzinach 12-16 w dni robocze od poniedziałku do piątku.
W ramach projektu rozdysponowane zostanie ponad 26,3 mln zł w formie grantów, z przeznaczeniem na: – zatrudnienie dodatkowej kadry, – przyznanie dodatków do wynagrodzeń, premii, nagród dla pracowników, – dofinansowanie ubezpieczenia wolontariuszy – zapewnienie testów w kierunku COVID-19 dla całego personelu małopolskich placówek.
„Zachęcam publiczne i niepubliczne podmioty prowadzące w Małopolsce domy pomocy społecznej wszystkich typów do składania wniosków o grant” – przekonuje marszałek Witold Kozłowski.
Granty w ramach Projektu udzielane będą w celu ochrony zdrowia i życia osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, zamieszkujących w domach pomocy społecznej na terenie województwa małopolskiego, tj. osób najbardziej zagrożonych skutkami epidemii COVID-19, poprzez wsparcie instytucji w organizacji odpowiedniej opieki nad mieszkańcami.
„Dodatki do wynagrodzeń otrzymają pracownicy mający bezpośredni kontakt z podopiecznymi, czyli m.in. opiekunowie, rehabilitanci, terapeuci i pracownicy socjalni. Środki z grantu pozwolą na zatrudnienie dodatkowego personelu, a także wolontariuszy” – podkreśla wicemarszałek Łukasz Smółka.
Wnioski należy składać w wersji elektronicznej na adres e-mail: bezpieczny.dom2@rops.krakow.pl