Marcin Dziubek opowie o Batalionie Obrony Narodowej „Oświęcim”

Jola Wodniak  |   Kultura i rozrywka  |   9 marca 2020 11:21
Udostępnij

Muzeum w Kętach zaprasza na kolejne 99. Spotkanie przy armacie. Rozpocznie się we wtorek 10 marca o godz. 18 w sali wystaw czasowych kamienicy Rynek 16.

Spotkanie będzie połączone z promocją ostatniej książki prelegenta Niezłomni wrześniowych dni. Losy Batalionu Obrony Narodowej „Oświęcim”.

O wyjątkowości powstałego w 1937 roku oświęcimskiego Batalionu Obrony Narodowej świadczy fakt, że w jego szeregach znalazły się dwa pokolenia Polaków, połączonych charyzmatem niepodległości. Jedno o nią walczyło na frontach Wielkiej Wojny, w Legionach Polskich i wojnie polsko-bolszewickiej, drugie – wychowane w wolnym kraju – kultywowało pamięć i pielęgnowało wielki dar niepodległości. We wrześniu 1939 roku w jednym szeregu batalionu stanęli nauczyciele, rolnicy, górnicy i rzemieślnicy, kawalerowie i ojcowie rodzin, zawodowi wojskowi, rezerwiści i ochotnicy, którzy pojmowali patriotyzm w sposób wyjątkowy.

„Podczas prelekcji autor książki przedstawi ideę powstania formacji Obrony Narodowej w strukturach sił zbrojnych II RP, opowie o 3 kompanii ON „Kęty” na szlaku wrześniowych walk, a także postara się zaprezentować niezłomne postawy żołnierzy BON „Oświęcim” w walce o niepodległość” – tłumaczy Justyna Majerska-Sznajder z Muzeum im. A. Kłosińskiego w Kętach.

Marcin Dziubek

Absolwent Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, nauczyciel historii oraz wiedzy o społeczeństwie, prezes Towarzystwa Miłośników Bielan i Grupy Rekonstrukcji Historycznej Batalionu Obrony Narodowej „Oświęcim”. Autor wielu opracowań i książek, m.in. Z dziejów Bielan czy Niezłomni z oddziału „Sosienki”.

„Spotkanie jest połączone z promocją książki prelegenta, Niezłomni wrześniowych dni. Losy Batalionu Obrony Narodowej „Oświęcim”, którą będzie można nabyć w dniu promocji w cenie 40 złotych” – dodaje Justyna Majerska-Sznajder.