Marcin Dziubek opowie o Batalionie Obrony Narodowej „Oświęcim”

Jola Wodniak  |   Kultura i rozrywka  |   9 marca 2020 11:21

Muzeum w Kętach zaprasza na kolejne 99. Spotkanie przy armacie. Rozpocznie się we wtorek 10 marca o godz. 18 w sali wystaw czasowych kamienicy Rynek 16.

Spotkanie będzie połączone z promocją ostatniej książki prelegenta Niezłomni wrześniowych dni. Losy Batalionu Obrony Narodowej „Oświęcim”.

O wyjątkowości powstałego w 1937 roku oświęcimskiego Batalionu Obrony Narodowej świadczy fakt, że w jego szeregach znalazły się dwa pokolenia Polaków, połączonych charyzmatem niepodległości. Jedno o nią walczyło na frontach Wielkiej Wojny, w Legionach Polskich i wojnie polsko-bolszewickiej, drugie – wychowane w wolnym kraju – kultywowało pamięć i pielęgnowało wielki dar niepodległości. We wrześniu 1939 roku w jednym szeregu batalionu stanęli nauczyciele, rolnicy, górnicy i rzemieślnicy, kawalerowie i ojcowie rodzin, zawodowi wojskowi, rezerwiści i ochotnicy, którzy pojmowali patriotyzm w sposób wyjątkowy.

„Podczas prelekcji autor książki przedstawi ideę powstania formacji Obrony Narodowej w strukturach sił zbrojnych II RP, opowie o 3 kompanii ON „Kęty” na szlaku wrześniowych walk, a także postara się zaprezentować niezłomne postawy żołnierzy BON „Oświęcim” w walce o niepodległość” – tłumaczy Justyna Majerska-Sznajder z Muzeum im. A. Kłosińskiego w Kętach.

Marcin Dziubek

Absolwent Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, nauczyciel historii oraz wiedzy o społeczeństwie, prezes Towarzystwa Miłośników Bielan i Grupy Rekonstrukcji Historycznej Batalionu Obrony Narodowej „Oświęcim”. Autor wielu opracowań i książek, m.in. Z dziejów Bielan czy Niezłomni z oddziału „Sosienki”.

„Spotkanie jest połączone z promocją książki prelegenta, Niezłomni wrześniowych dni. Losy Batalionu Obrony Narodowej „Oświęcim”, którą będzie można nabyć w dniu promocji w cenie 40 złotych” – dodaje Justyna Majerska-Sznajder.

 

 

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

Kalendarium
Reklama
. . . . . . . . . . . . . . . .


Polecamy na FB
Facebook Pagelike Widget


Archiwa