320 osób z Małopolski i Śląska na kęckiej scenie – FOTO

Redakcja eFO  |   Fakty,Kultura i rozrywka  |   27 października 2019 10:52
Udostępnij

320 osób z Małopolski i Śląska wystąpiło na scenie Domu Kultury w Kętach w ramach 22. Festiwalu Twórczości Religijnej Psallite Deo.

Konkurs muzyczny, który odbył się w Domu Kultury w Kętach 26 października, stanowił zwieńczenie XXII Festiwalu Twórczości Religijnej PSALLITE DEO. Na organizowane już od ponad 20 lat wydarzenie złożyła się także wystawa ikon i pejzaży Grzegorza Giermka pt. „W stronę światła” oraz Przegląd Filmowy „Oikumene”, w ramach którego można było obejrzeć filmy „Tajemnica Ojca Pio”, „Chleb z nieba” i „Z miłości do Joey”.

„Bardzo się cieszę, kiedy przy okazji tego festiwalu ta sala się zapełnia, kiedy osoby w różnym wieku, z różnych krajów przybywają tu, aby podczas tego wyjątkowego, religijnego i artystycznego wydarzenia tutaj w Kętach, w mieście św. Jana chwalić Boga i cieszyć się sobą nawzajem. Cieszyć się piękną muzyką, cieszyć się obecnością życzliwych ludzi” – powiedział  Krzysztof Jan Klęczar burmistrz gminy Kęty.

W tegorocznej edycji konkursu muzycznego zaprezentowało się ponad 320 osób z różnych zakątków Małopolski i Śląska. Są to muzykujące rodziny, dziecięce i młodzieżowe schole, ludowe zespoły śpiewacze, chóry i soliści, w wieku od dwóch do 80 lat, reprezentujący różne grupy społeczne. Wszystkich łączy zamiłowanie do śpiewania na chwałę Boga.

Festiwal Twórczości Religijnej „Psallite Deo” już od ponad 20 lat zapisuje się na kartach historii Kęt. Po raz pierwszy odbył się w 1998 roku. Jego początki sięgają „Wieczorów z piosenką religijną”, podczas których prezentowały się zespoły młodzieżowe działające przy okolicznych parafiach. Impreza ta przekształciła się z czasem w festiwal-konkurs otwarty, adresowany do zespołów dziecięcych i młodzieżowych, scholi i zespołów śpiewaczych wykonujących pieśni i piosenki religijne.

„Gdyby nie wy, tego festiwalu by nie było. Jestem przekonany, że ten festiwal będzie trwał, bo jest bardzo potrzebny. Dołożymy wszelkich starań tutaj w Kętach, żeby mógł on się odbywać i abyśmy zawsze w radosnej atmosferze mogli się tutaj spotykać” – dodał burmistrz.

W tym roku jury przyznało następujące nagrody:

W kategorii „chóry” wyróżniono chór z Centrum Św. Maksymiliana w Harmężach („O Salutaris Hostia”, „Ostinata Alleluja”) oraz chór „Wrzos” z Głębowic („Tobie wznawiamy Panno”, „Stała Matka Boleściwa”).

W kategorii „ludowe zespoły śpiewacze” wyróżnienie przypadło Ludowemu Zespołowi Śpiewaczemu „Grojczanie” z Grojca („Stary Krzyż”, „Rośnie chleb”).

W kategorii „zespoły wokalne” dwa równorzędne I miejsca zdobyły: zespół wokalny „Kontrasty” z Komorowic („Będę za nim iść”, „Nikt nie kocha Cię tak, jak On”) oraz zespół „Generations” z Porąbki („ Panie proszę przyjdź”, „Już nie sam”).

W kategorii „zespoły wokalno-instrumentalne” wyróżnienie otrzymał duet Jonasz Kowala i Aleksandra Frysztacka („Lawina”, „Odezwa”).

W kategorii „soliści do lat 15” przyznano dwa I miejsca. Zdobyli je: Antonina Kraszewska („Ave Maria Jasnogórska”, „Panie, proszę przyjdź”) i Paweł Madzia („Na skraju wioski”, „Święta Faustyna”). W tej kategorii wyróżnieni zostali: Aleksandra Bielewicz („Nim świt obudzi noc”, „Wierzę w to”), Julia Mreńca („Moja modlitwa poranna”, „Barka”), Sandra Pytlarz („Łaski Cud”, „Przez Ciernie Do Nieba”) i Jagoda Czopek („Czy nastaje znów świt”, „Do kołyski”).

W kategorii „soliści powyżej 15 lat” zwyciężyła Anna Kováčová („Bo to Bog stvoril z prachu človieka”, „Ordinary miracle today”). Wyróżnienie otrzymała Izabela Łyszczarz („W cieniu Twoich rąk”, „Golgota”).

Jury przyznało także specjalne wyróżnienie „za zaangażowanie w ewangelizację poprzez śpiew” Łukaszowi Zyzakowi („Jezus mym przyjacielem”, „Pieśń jedności”).

Wykonawców oceniała komisja w składzie: Janusz Kohut, kompozytor, pianista, autor wielu projektów muzycznych, Beata Borowska, dr hab., prof. Akademii Muzycznej w Katowicach, i ks. Stanisław Joneczko, muzyk i proboszcz parafii Imienia Najświętszej Maryi Panny w Kamesznicy.

Ogłoszenie wyników poprzedził koncert chóru Kiyovskie Blahovhetya z Ukrainy, działającego przy grekokatolickim Kościele św. Andrzeja Apostoła we Lwowie na Ukrainie oraz zespołu G.O.D’s z Preszowa na Słowacji – zdobywcy Grand Prix na Międzynarodowym Konkursie Psallite Deo w Kętach w 2013 i w 2016 roku.

Ukraiński chór dzień wcześniej uświetnił galę nagrody „Dzban Św. Jana Kantego”. Będzie gościł także w niedzielę w kęckiej parafii św. św. Małgorzaty i Katarzyny. Muzycy otrzymali od burmistrza Gminy Kęty replikę cudownego obrazu Matki Boskiej Pocieszenia, który znajduje się w ołtarzu głównym świątyni, wykonaną na drewnie przez kęcką artystkę.

22. Festiwal Twórczości Religijnej „Psallite Deo” odbywał się pod honorowym patronatem ordynariusza Diecezji Bielsko-Żywieckiej biskupa Romana Pindla i burmistrza gminy Kęty Krzysztofa Jana Klęczara. Patronat medialny nad wydarzeniem sprawowały Fakty Oświęcim.