KRAJ. Kto pyta ten zdaje. Egzamin teoretyczny na prawo jazdy w pigułce

Jola Wodniak  |   Fakty  |   19 czerwca 2014 12:04
Udostępnij

Szukasz recepty na bezbolesne i szybkie zdanie egzaminu teoretycznego na prawo jazdy? Porad znajdziesz wiele, jeśli jednak chcesz uzyskać pozytywny wynik, to po prostu przysiądź do testów, przeanalizuj pytania, czytaj je ze zrozumieniem, pytaj instruktora o to, czego nie rozumiesz i bądź spokojny. Nerwy to najlepszy sposób na otrzymanie negatywnej oceny.

Wreszcie pamiętaj, że egzamin to nie przeszkoda, której nie możesz pokonać. Każda próba zdania egzaminu to możliwość sprawdzenia swoich umiejętności.

Kto pyta ten zdaje

Jeśli nie za pierwszym – to za drugim razem. Dlaczego? Bo wie, co czyta, dlaczego i jak później tę nabytą wiedzę wykorzysta. Nie wierzy w szczęście, nie liczy też na to, że jak zwykle jakoś to będzie. Najważniejsze są dla niego jego umiejętności i to dodaje mu nieocenionej pewności siebie.

Egzamin w  pigułce, czyli o co najczęściej pyta potencjalny kandydat na kierowcę? Praktyczny (ale dotyczący teorii) zestaw pytań:

1. Kiedy egzamin?

Egzamin teoretyczny to pierwsza część batalii o otrzymanie prawa jazdy. Na termin jego przeprowadzenia zapisujemy się w Ośrodku Ruchu Drogowego, udając się bezpośrednio do Działu Obsługi Klienta. Termin egzaminu zależy od tego, jak obszerna jest liczba osób chętnych do jego przeprowadzenia. Niekiedy czekamy kilka dni, innym razem nawet miesiąc.

Co ważne, na egzamin teoretyczny zapisujemy się dopiero wówczas, gdy otrzymamy pozytywną ocenę z wewnętrznego egzaminu przeprowadzonego w Ośrodku Szkolenia Kierowców, w którym wykupiliśmy kurs.

2. Czy po wyznaczeniu daty egzaminu można go później odwołać?

Oczywiście istnieje taka możliwość. Należy jednak zwrócić się z taką prośbą do Ośrodka nie później niż na 2 dni przed planowaną datą egzaminu. Ośrodek bywa w tej kwestii łaskawy, wie przecież, że niekiedy zdarzają się wypadki losowe, które nie wynikają z naszej złej woli.

3. Jakie dokumenty zabrać ze sobą na egzamin?

Każda osoba oczekująca przed salą egzaminacyjną powinna mieć przygotowany dowód osobisty, który będzie musiała pokazać egzaminującemu przed przystąpieniem do rozwiązywania testów.
Bez niego, nie tylko nie podejdziemy do egzaminu, ale również stracimy pieniądze, które wpłaciliśmy na jego poczet.

4. Na czym polega egzamin teoretyczny?

Przede wszystkim odpowiadamy na 32 pytania, do których wcześniej przygotowywaliśmy się z podręczników otrzymanych przez swoją szkołę nauki jazdy. Pierwsze 20 pytań jest skonstruowana tak, by móc na nie odpowiedzieć w formie TAK/NIE. Pytania od 21 do 32 to test z propozycją odpowiedzi ABC. Wybieramy zawsze tylko jedną prawidłową.
Sam mechanizm obsługi programu do rozwiązywania testu jest bardzo prosty. Przejście do kolejnych pytań dokonywane jest samoczynnie.

5. Zdałem czy nie?

Aby otrzymać pozytywną ocenę z egzaminu teoretycznego należy zebrać łącznie 68 punktów (maksymalna liczba to 74).

6. Jak długo ważny?

Egzamin teoretyczny ma niestety swoją ważność wyznaczoną na okres 6 miesięcy. Jeśli do tego czasu nie uzyskamy pozytywnej oceny z części praktycznej konieczne będzie ponowne przystąpienie do teorii.

Natalia Staśkowiak
Źródło: testy na prawo jazdy w Moto.Money.pl.

Najnowsze realizacje wideo

Komentarze
  • 19 czerwca 2014 19:00

    Paweł F

    a jeżeli chcesz zdać egzamin praktyczny to już niebawem będzie można zdawać w Oświęcimiu. Jestem tylko ciekawy jak kierowca zdający w osw. egzamin odnajdzie się na drogach w większych miastach. W osw, będzie fabryka kierowców, kierowców tylko na papierze a w teorii to będą nie przygotowani do jazdy ludzie z uprawnieniami. Może tylko się nauczą poruszać na rondach, bo miasto inwestuje w ronda tam gdzie są niepotrzebne i nie uzasadnione. Chociaż pewnie na dwupasmowym rondzie ze światłami oświęcimski kierowca już polegnie tak jak idea maciborka bezpłatnych koncertach na festiwalu, które zapowiadał na pierwszym koncercie na rynku.

  • 19 czerwca 2014 22:53

    ruski pieróg

    Paweł F -bezpłatne koncerty?-idz na iwonę węgrowska do brzezinki lub annę świątczak na zaborze-za watę cukrową bedziesz musiał wydac 3,40-sorry taki mamy klimat-na claptona trza trochu sie poswiecic-jesli trzeba ci to tłumaczyc -tzn ze nie masz pojecia o funkcjonowaniu dzisiejszego świata

  • 22 czerwca 2014 10:05

    czeski pieróg

    Paweł F, wolisz stać na światłach do skrzyżowania lub czekać na włączenie się do ruchu na zwykłym skrzyżowaniu czy wjechać bezproblemowo na rondo? Następnym razem zastanów się co piszesz 🙂 .


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.