OŚWIĘCIM. Szlachetna Paczka nabiera tempa

Paweł Wodniak  |   Fakty  |   28 listopada 2009 13:37
Udostępnij
Młodzież promowała akcję Szlachetna Paczka.

Młodzież z Liceum im. Stanisława Konarskiego w Oświęcimiu, należąca do licealnego  Klubu Wolontariusza zorganizowała happening na ulicach Oświęcimia. Rozdając upominki, namawiali oświęcimian do wzięcia udziału w akcji charytatywnej Szlachetna Paczka, której pomysłodawcą jest Stowarzyszenie Wiosna w Krakowie.

Wiosna działa od października 2001 roku. Jego pomysłodawcą i założycielem jest pochodzący z Libiąża ksiądz Jacek Stryczek. Szlachetna Paczka jest jedną z wielu akcji Wiosny. Stowarzyszenie co roku organizuje akcję tworzenia paczek dla najbiedniejszych rodzin z naszych okolic.  

Wolontariusze rozdawali drobne upominki. Zdjęcia Kamil Szyjka.

Wiosna ma również swój oddział w Oświęcimiu, mieszczący się w popularnym Konarze, gdzie koordynatorkami są Edyta Gargulińska, Małgorzata Kolasa i Justyna Mroczek. Wolontariusze już od początku listopada przeprowadzali wywiady u osób z Powiatu Oświęcimskiego i okolic, którzy potrzebują pomocy na święta Bożego Narodzenia. Tak powstały opisy rodzin, które czekają na darczyńców.

– W poprzednim roku obdarowanych zostało 137 rodzin, w tym roku tej pomocy oczekuje 100 rodzin. Jest ich mniej, ponieważ utworzono nowy sztab na Woli, przez co odpadły nam rodziny z tamtych okolic – wyjaśnia Edyta Gargulińska. – Chociaż rodzin jest mniej, to i tak potrzebujemy w miarę szybko znaleźć darczyńców dla tych rodzin. Dlatego jak co roku zorganizowaliśmy happening, w którym będziemy zachęcać mieszkańców do wzięcia udziału w Szlachetnej Paczce.

– Każdy, kogo spotkamy otrzyma jakiś upominek, gwiazdę, kwiatka czy balonik z karteczką, co należy zrobić, aby nam pomóc. Paczkę może stworzyć każdy, rodzina, przyjaciele, ludzie w pracy, klasa, wszyscy którzy mają troszkę dobrego serca i funduszy. Niewielkim kosztem w gronie kilku osób możemy sprawić, że potrzebujący też przeżyją piękne święta ? dodaje Gargulińska.

Około 100 poobklejanych nalepkami i przebranych w podarunki choinkowe wolontariuszy wzbudzając nie lada zainteresowanie oświęcimian przeszło ulicami miasta, obdarowując napotkanych przechodniów drobnym upominkiem, promując Szlachetną Paczkę.

– Bardzo dobrze, że organizowana jest taka akcja charytatywna, która pomaga biednym dobrze przeżyć święta Bożego Narodzenia. Widać również, że młodzież chce pomagać. Jest to bardzo ważne w dzisiejszych czasach ? chwali siostra Urszula Gacek, jedna z obdarowanych upominkiem.

Obecnie w Szlachetną Paczkę zaangażowanych jest 10 nauczycieli i 200 wolontariuszy z Konara. Z dnia na dzień chętnych pomocy przybywa. Pomóc może każdy, poprzez chociażby przygotowanie ozdób i pamiątek lub upieczenie ciasta dla darczyńców.  

– Skoro są ludzie, którzy potrzebują rzeczy, będących dla nas rzeczami zwykłymi, jak np. produkty spożywcze, które my mamy na co dzień a im tego brakuje, to jest to coś pięknego pomagać takim ludziom. Kiedy widzimy ich radość na twarzach, wtedy wiemy, że warto chociażby drobnym gestem pomóc – mówi Karolina Ważnik, wolontariuszka.

Finał tegorocznej Szlachetnej Paczki odbędzie się 11-13 grudnia, kiedy to uczestnicy projektu będą przyjmować, magazynować i rozwozić paczki do potrzebujących. Jak co roku magazynem będzie Liceum Konarskiego.

Każdy chcący stworzyć paczkę dla potrzebujących, powinien między 22 listopada a 10 grudnia odwiedzić stronę internetową www.szlachetnapaczka.pl, wybrać rodzinę, poczym otrzyma opis wybranej rodziny, w którym wyszczególnione są jej najważniejsze potrzeby. Przygotowany prezent należy przywieść 11 grudnia w godz. 15-20 lub 12 grudnia w godzinach 9-12 do Liceum Konarskiego w Oświęcimiu, przy ul. Konarskiego 24.

Więcej informacji pod nr 515-800-758 lub na www.szlachetnapaczka.pl

Najnowsze realizacje wideo

Komentarze
  • 28 listopada 2009 15:48

    Anonim

    Media, jeśli mówią o młodych to tylko w kontekście chuligańskich wybryków czy rozbojów. A każde pokolenie wchodzi w życie z czystym sercem i wieloma szlachetnymi pobudkami. Trzeba tylko, żeby ktoś te pokłady dobroci uaktywnił i owocuje to takimi akcjami jak ta w Konarze. Pamiętajcie, Młodzi, co rzucicie za siebie, to kiedyś w życiu spotkacie przed sobą!


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.