polecamy
Oświęcimskie Wieści z ratusza – FILM
Fakty z powiatu: Przegląd najważniejszych wydarzeń – FILM
Pobierający świadczenia obcokrajowcy powinni zawiadomić ZUS o swoim wyjeździe z Polski. Fot. Paweł Wodniak
Wyjazd cudzoziemca z Polski na dłużej niż miesiąc, pozbawia go prawa do legalnego pobytu w naszym kraju. Konsekwencją jest utrata świadczeń. Dlatego ważne jest, aby uchodźcy, którzy złożyli wniosek o świadczenia dla rodzin i planują wyjazd z Polski, poinformowali o tym Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). O tym, jak należy dopełnić formalności, można przeczytać na stronie internetowej zakładu.
ZUS zapewnia, że ma narzędzia, by sprawdzić czy konkretna osoba opuściła Polskę. Cudzoziemiec, pobierający świadczenia pomocowe dla rodzin i nie poinformuje o swoim wyjeździe, będzie musiał oddać nienależnie pobrana pomoc z odsetkami.
„ZUS weryfikuje legalność pobytu w Polsce obywateli Ukrainy zarówno przy przyznawaniu świadczeń, jak i w dowolnym momencie ich pobierania. Informacje pochodzą na przykład z systemu informacji oświatowej, centralnego wykazu ubezpieczonych. W razie potrzeby ZUS może korzystać ze specjalnego rejestru obywateli Ukrainy, który prowadzi Straż Graniczna” – zapewnia Anna Szaniawska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa małopolskiego.
W razie, gdy zakład. będzie miał watpliwości dotyczące spełnienia warunków do otrzymywania świadczeń dla rodzin, a zwłaszcza kwestii zamieszkania w Polsce, będzie mógł poprosić o osobiste udzielenie wyjaśnień. Jeżeli świadczeniobiorca odmówi lub nie zrobi tego w wyznaczonym terminie, ZUS może wstrzymać wypłatę świadczenia wychowawczego. To zasady obowiązujące zarówno Polaków, jak i cudzoziemców.
ZUS należy zawiadomić także w razie wyjazdu do innego kraju Unii Europejskiej.