Fizjoterapia metodą NDT-Bobath oraz terapia czaszkowo-krzyżowa dla dzieci i niemowląt

Redakcja eFO  |   Fakty,Styl życia  |   22 stycznia 2022 06:00
Udostępnij

W Studio BIO-REH w Oświęcimiu nad poprawą zdrowia i sprawności najmłodszych pacjentów pracuje doświadczony zespół fizjoterapeutów niemowlęcych i dziecięcych.

Wykorzystując obszerną wiedzę z zakresu zdrowia dzieci, za pomocą odpowiednio dobranej terapii manualnej, fizjoterapeuta pediatryczny eliminuje ból, napięcia i dysfunkcje u noworodków, niemowląt i starszych dzieci.

Co to jest metoda NDT-Bobath?

Usprawnianie niemowląt metodą NDT-Bobath polega na wspieraniu i stymulowaniu rozwoju maluszka. Jest przyjazna i bezpieczna dla dziecka. Zmienia się wraz z pojawieniem się kolejnych umiejętności psychoruchowych.

Jest szeroko stosowana na całym świecie. Przyjęte w niej założenia i sposoby postępowania nie wywołują kontrowersji i są powszechnie akceptowane. Jest to metoda neurorozwojowa zapoczątkowana w latach 40. XX wieku przez małżeństwo Bobath. 

Usprawnianie według tej metody ma na celu pomóc dziecku we wszechstronnym rozwoju tak, aby mogło ono stać się niezależne w życiu i na tyle wykorzystać swe możliwości, na ile pozwala istniejące uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego. 

To hamowanie rozwoju nieprawidłowych odruchów i nauka prawidłowych lub zbliżonych do prawidłowych odruchów; poprawa obniżonego lub wzmożonego napięcia mięśniowego oraz nauka i utrwalenie prawidłowych wzorców ruchów podczas wykonywania codziennych czynności. 

Wykwalifikowany Terapeuta NDT-Bobath posiada rozległą wiedzę dotyczącą rozwoju dzieci, embriologii, ciąży, porodu i połogu. Jednocześnie, uważnie stosuje techniki manualne dostosowane do wieku i potrzeb młodego pacjenta.

 

 

Co to jest metoda czaszkowo-krzyżowa?

Terapia czaszkowo-krzyżowa to spokojny system oparty na znajomości anatomii. Każda część ciała dziecka to delikatny rytm płynu mózgowo-rdzeniowego, który podlega wahaniom w górę i w dół organizmu. 

Terapia czaszkowo-krzyżowa może być zobrazowana jako bardzo delikatny masaż leczniczy kości krzyżowej, miednicy, klatki piersiowej, przepony i okolic czaszki. 

Ta integracja całego organizmu jest w stanie wzmocnić podstawową jego witalność, docierając do źródeł bodźców będących źródłem niepokoju i lęku. To po prostu głęboka integracja całego ciała przywracająca płynność naturalnym, wewnętrznym procesom. 

Dotyk w terapii czaszkowo-krzyżowej jest delikatny i łagodny, dzięki czemu ciało dziecka może się zrelaksować na tyle, że przestaje czuć się zagrożone i nie musi się już ciągle bronić.

 

 

Fizjoterapeuta niemowlęcy – jak może pomóc Twojemu dziecku?

Nowo narodzone dziecko podlega działaniu sił mogących spowodować pojawianie się dysfunkcji w małym ciele. Może to wynikać z ułożenia w macicy (poprzeczne, pośladkowe) czy też zbyt wczesnego obniżania się głowy dziecka w brzuchu matki. Podczas samego porodu i przechodzenia dziecka przez kanał rodny dochodzi do dużej kompresji całego ciała dziecka. Czynniki utrudniające adaptację noworodka do niej to np. wywoływanie porodu lub szybkie opłynięcie wód płodowych.

W przypadku komplikacji takich jak:

długi, trudny poród,
stosowanie ucisków na brzuch, vacuum czy kleszczy
porodu zakończonego cesarskim cięciem
należy udać się z noworodkiem do naszego fizjoterapeuty dziecięcego

Zaleca się także, aby udać się z noworodkiem do fizjoterapety w przypadku, kiedy poród odbył się bez komplikacji – wczesne wykrycie ewentualnych napięć w ciele dziecka jest istotne w profilaktyce dolegliwości takich jak kolki niemowlęce, asymetrie ułożeniowe, zapobiega kształtowaniu się nieprawidłowych wzorców ruchowych.

Typowe problemy wieku niemowlęcego, w jakich może pomóc fizjoterapeta NDT-Bobath i terapeuta czaszkowo-krzyżowy to:

asymetria ułożeniowa
plagiocefalia (spłaszczenie główki)
zaburzenia ssania i przełykania
refluks żołądkowo-przełykowy
kolki niemowlęce
zaparcia
asymetrie tułowia
ograniczenia w ruchomości kręgosłupa i stawów
kręcz szyi u dzieci
wzmożone napięcie mięśniowe
dysplazja stawu biodrowego
uszkodzenie splotu ramiennego
zagrożenie nagłą śmiercią łóżeczkową
niedrożność kanalika łzowego
zapalenie ucha środkowego
przewlekłe zapalenia płuc
przewlekle zapalenia oskrzeli
częste infekcje wynikające z osłabionej odporności
dzieci, które nie siadają samodzielnie do 10 miesiąca życia
dzieci, które nie chodzą do 1,5 roku
dzieci nadpobudliwe, płaczliwe i często wybudzające się w nocy.

Jedną z typowych przyczyn, dla której warto udać się do fizjoterapeuty, są zaburzenia ssania u noworodka. Ssanie jest czynnością, która wymaga skoordynowanej pracy różnych struktur w ciele – efektem ma być skuteczne przystawienie dziecka do piersi/butelki, uruchomienie przepływu mleka i przełknięcie pokarmu przez dziecko. 

Terapia poprawia ruchomość odpowiednich struktur w ciele dziecka, tak aby mogło ono oddychać i przełykać w sposób rytmiczny. Jest to pomocne także w przypadku innej częstej dolegliwości u niemowląt – są to kolki niemowlęce. 

Usprawnienie m.in. ruchomości w obrębie ramion i klatki piersiowej, a przez to uzyskanie odpowiedniego oddechu i odruchu ssania, pomaga zredukować kolki gazowe u noworodka.

Terapeuta doradzi jak nosić i pielęgnować niemowlę, aby kształtować odpowiednie wzorce ułożeniowe i ruchowe.

Jak możemy pomóc może pomóc starszemu dziecku?

W trakcie intensywnego wzrostu i rozwoju, organizm dziecka musi sprostać wielu wyzwaniom – pojawiają się urazy, infekcje, pojawia się ryzyko niewłaściwych wzorców posturalnych i motorycznych (np. poprzez długotrwałe siedzenie w ławce, przed komputerem). Terapeuci potrafią skutecznie pomóc organizmowi dziecka radzić sobie z wieloma z tych wyzwań.

Typowe problemy wieku dziecięcego, w jakich możemy pomóc to:

ból głowy u dziecka (do 12 roku życia ok 90% dzieci doświadcza bólu głowy)
bóle szyi u dziecka
bóle mięśni u dziecka
ból kręgosłupa u dziecka
wady postawy
niewydolność posturologiczna u dzieci i nastolatków
skolioza
trudności z koncentracją
osłabienie motoryczne
wady zgryzu
moczenie nocne
trudności w nauce
trudności ze snem
nawracając infekcje
problemy trawienne u dziecka
astma dziecięca
urazy.

Częste infekcje i uporczywy kaszel lub przeziębienia mogą być efektem utrudnionego drenażu żylnego i limfatycznego w obrębie głowy i klatki piersiowej. Może to prowadzić do napięć w obrębie kości, mięśni i tkanki łącznej – co z kolei zaburza krwi, limfy i funkcje nerwów. 

Terapeuta dąży do zlikwidowania napięć i ich przyczyny. Anatomiczne struktury w ciele mogą pracować bez przeszkód, dzięki właściwemu drenażowi zatok, gardła, uszu i klatki piersiowej.

Kontakt

Studio BIO-REH
ul, Dąbrowskiego 30
ul. Garbarska 1
32-600 Oświęcim

kom. 502 351 382, 502 282 217, 338434384

Odwiedź nas na:

Facebook Facebook.com/profesjonalnarehabilitacjaoswiecim

Na Youtube https://www.youtube.com/channel/UCZWzVARCn7OgxAMss3R4R-w/playlists

na www.bioreh.pl

 

 

 

Najnowsze realizacje wideo