Znalezisko w przewodzie kominowym w Auschwitz I – FOTO

Paweł Wodniak  |   Fakty  |   26 maja 2020 16:04
Udostępnij

Podczas prac w bloku 17 w byłym obozie koncentracyjnym Auschwitz pracownicy odnaleźli w przewodzie kominowym około 200 historycznych przedmiotów.

Podczas działań konserwatorskich w byłym niemieckim obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz-Birkenau pracownicy cały czas znajdują przedmioty, stanowiące ślady ludzi i ich tragicznych historii w tej największej nazistowskiej fabryce śmierci.

Aktualnie w bloku nr 17 obozu Auschwitz I trwają prace, związane z tworzeniem nowej wystawy austriackiej. W jednym z przewodów kominowych pracownicy odkryli około 200 historycznych obiektów. To głównie fragmenty sztućców – łyżek, widelców i noży, a także fragmenty metalowego drutu, bliżej nieokreślone metalowe elementy konstrukcyjne i gwoździe. Przedmioty noszą ślady przepalenia i deformacji kształtu pod wpływem temperatury, są też pokryte warstwą sadzy.

„Przedmioty użytkowe najprawdopodobniej pochodziły z magazynów Kanady, gdzie więźniowie sortowali mienie zrabowane deportowanym na zagładę Żydom i nielegalnie przemycali różne obiekty do obozu. Sztućce o bardzo podobnych cechach charakterystycznych znajdują się już w Zbiorach Muzeum” – mówi Elżbieta Cajzer, kierownik Zbiorów Muzeum Auschwitz.

Dodaje, że w mediach pojawiły się interpretacje, jakoby znaleziona skrytka miała związek, na przykład, z przygotowaniem ucieczki, czy działaniami ruchu oporu. Jej zdaniem są to jednak niemające żadnych podstaw spekulacje.

„Nie znaleźliśmy na nich żadnych śladów celowego dostosowywania do jakiejkolwiek innej funkcji, np. zaostrzeń, natomiast z wielu źródeł wiemy, że tego typu skrytki na przedmioty użytkowe były często przez więźniów wykorzystywane – dodaje Elżbieta Cajzer.

W trakcie podobnych prac w bloku 14 pracownicy znaleźli, także w kominie, kilkanaście przedmiotów użytkowych, jak sztućce, buty, portfele. W bloku 27 z kolei natrafili pod podłogą naszywki więźniarskie. Zdarzały się także znaleziska pod podbiciem połaci dachowej.

„W ostatnim czasie bardzo wiele przedmiotów odnajdowanych jest na terenie byłego obozu Auschwitz II-Birkenau, gdzie realizowane są zakrojone na bardzo szeroką skalę prace konserwatorskie w barakach murowanych na terenie odcinka BI finansowane przez Fundację Auschwitz-Birkenau” – informuje Bartosz Bartyzel, rzecznik prasowy Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau.