Znalezisko w przewodzie kominowym w Auschwitz I – FOTO

Paweł Wodniak  |   Fakty  |   26 maja 2020 16:04

Podczas prac w bloku 17 w byłym obozie koncentracyjnym Auschwitz pracownicy odnaleźli w przewodzie kominowym około 200 historycznych przedmiotów.

Podczas działań konserwatorskich w byłym niemieckim obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz-Birkenau pracownicy cały czas znajdują przedmioty, stanowiące ślady ludzi i ich tragicznych historii w tej największej nazistowskiej fabryce śmierci.

Aktualnie w bloku nr 17 obozu Auschwitz I trwają prace, związane z tworzeniem nowej wystawy austriackiej. W jednym z przewodów kominowych pracownicy odkryli około 200 historycznych obiektów. To głównie fragmenty sztućców – łyżek, widelców i noży, a także fragmenty metalowego drutu, bliżej nieokreślone metalowe elementy konstrukcyjne i gwoździe. Przedmioty noszą ślady przepalenia i deformacji kształtu pod wpływem temperatury, są też pokryte warstwą sadzy.

„Przedmioty użytkowe najprawdopodobniej pochodziły z magazynów Kanady, gdzie więźniowie sortowali mienie zrabowane deportowanym na zagładę Żydom i nielegalnie przemycali różne obiekty do obozu. Sztućce o bardzo podobnych cechach charakterystycznych znajdują się już w Zbiorach Muzeum” – mówi Elżbieta Cajzer, kierownik Zbiorów Muzeum Auschwitz.

Dodaje, że w mediach pojawiły się interpretacje, jakoby znaleziona skrytka miała związek, na przykład, z przygotowaniem ucieczki, czy działaniami ruchu oporu. Jej zdaniem są to jednak niemające żadnych podstaw spekulacje.

„Nie znaleźliśmy na nich żadnych śladów celowego dostosowywania do jakiejkolwiek innej funkcji, np. zaostrzeń, natomiast z wielu źródeł wiemy, że tego typu skrytki na przedmioty użytkowe były często przez więźniów wykorzystywane – dodaje Elżbieta Cajzer.

W trakcie podobnych prac w bloku 14 pracownicy znaleźli, także w kominie, kilkanaście przedmiotów użytkowych, jak sztućce, buty, portfele. W bloku 27 z kolei natrafili pod podłogą naszywki więźniarskie. Zdarzały się także znaleziska pod podbiciem połaci dachowej.

„W ostatnim czasie bardzo wiele przedmiotów odnajdowanych jest na terenie byłego obozu Auschwitz II-Birkenau, gdzie realizowane są zakrojone na bardzo szeroką skalę prace konserwatorskie w barakach murowanych na terenie odcinka BI finansowane przez Fundację Auschwitz-Birkenau” – informuje Bartosz Bartyzel, rzecznik prasowy Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau.

 

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

Kalendarium
 
Aukcje dla Nikolki Kurpas
Grupa Publiczna · 1233 członków
Dołącz do grupy
https://www.siepomaga.pl/aukcjedlanikolki Aukcje dla Nikolki Kurpas to grupa ludzi wymieniających się przedmiotami i usługami, podczas zabawy po zako...
 
. . . . . . . . . . . . . . .
This error message is only visible to WordPress admins

Error: API requests are being delayed for this account. New posts will not be retrieved.

Log in as an administrator and view the Instagram Feed settings page for more details.

. . . . . . . . . . . . . . . .


Polecamy na FB
Facebook Pagelike Widget


Archiwa