Tradycja w garnku, czyli kulinarnie w Galerii Książki

Jola Wodniak  |   Kulinaria  |   22 czerwca 2019 15:45
Udostępnij

Podobno marszałek Piłsudski nie lubił bigosu. O tym i wielu innych faktach dowiedzą się uczestnicy działania Tradycja w garnku. O dziedzictwie kulinarnym.

Gulasz obok strudla i piszingera, paprykarz i ogórki z miodem – tak zastawiony stół najlepiej obrazuje wielokulturowość Galicji. „Tradycja w garnku” to projekt oparty na międzypokoleniowej współpracy seniorów i juniorów, którzy zasmakują w kuchni galicyjskiej, w pysznych gołąbkach i chrupiących obwarzankach, będą ze smakiem poznawać dzieje swojej małej ojczyzny, a przy tym wzmocnią więzi rodzinne.

„Uczestnikom pokażemy jak tożsamości: polska, austriacka, żydowska spotykają się w garnku i przy kawiarnianym stole” – informuje Anna Gałgan z Miejskiej Biblioteki Publicznej Galeria Książki w Oświęcimiu.

Mało kto wie, że oświęcimska ludność bogaciła się handlując solą. W XVI wieku sławne stały się oświęcimskie stawy rybne, z których ryby regularnie trafiały na Wawel. W ramach projektu zapraszamy na warsztaty kaligrafii, poznamy makatkowe mądrości a efektem wspólnych działań w oświęcimskiej bibliotece będzie „Przepiśnik regionalny”.

Spotkanie z Ewą Wachowicz

„24 czerwca, o godz. 18 zapraszamy na spotkanie z Ewą Wachowicz, która przybliży małopolskie smaki. O nasze podniebienia zadba Koło Gospodyń Wiejskich z Włosienicy” – mówi Anna Gałgan.

Na warsztaty kaligrafii pary międzypokoleniowe mogą przyjść 4 i 11 lipca, godz. 11, zapisy są w Bibliotece Młodych.

Kierpce, wianki, obwarzanki

„10 lipca, o godz. 11:00 spotkamy się z Anną Kaszubą Dębską, współautorką książki „Kierpce, wianki, obwarzanki”. Spotkanie skierowane do młodych czytelników zachęci do wyprawy po przygodę w niezwykłej krainie – Małopolsce, pełnej malowniczych miejsc i tajemnic, smaków i zapachów, które nie tylko rozbudzą ciekawość każdego dziecka, ale z pewnością będą także odkryciem dla rodziców” – informują organizatorzy.

W ramach warsztatów rękodzielniczych stworzymy „Przepiśnik regionalny”, na zajęcia Galeria Książki zaprasza 1 sierpnia, o godz. 11.

Około kuchenny – Makatka w formie fartucha

Elementem projektu będzie również warsztat „Około kuchenny – Makatka w formie fartucha”, 15 lipca, o godz. 16, który poprowadzą Uszytkowe Czary Mary. Poznając historię makatek i miasta uszyjemy i ozdobimy fartuchy kuchenne. Makatki, wieszane np. nad zlewem, przedstawiały scenkę rodzajową, albo sielski fragment krajobrazu.

„Wyszywany obrazek był opatrzony jakimś cytatem, jak „Czysta woda zdrowia doda” czy też pojedynczym stwierdzeniem: „Dzień dobry” czy „Smacznego”. W ramach warsztatu porozmawiamy o tradycjach panujących w kuchni. Na warsztat zapraszamy osoby dorosłe” – dodają organizatorzy.

Zapisy w dziale promocji biblioteki pod numerem telefonu 338479816.