Tradycja w garnku, czyli kulinarnie w Galerii Książki

Jola Wodniak  |   Kulinaria  |   22 czerwca 2019 15:45

Podobno marszałek Piłsudski nie lubił bigosu. O tym i wielu innych faktach dowiedzą się uczestnicy działania Tradycja w garnku. O dziedzictwie kulinarnym.

Gulasz obok strudla i piszingera, paprykarz i ogórki z miodem – tak zastawiony stół najlepiej obrazuje wielokulturowość Galicji. „Tradycja w garnku” to projekt oparty na międzypokoleniowej współpracy seniorów i juniorów, którzy zasmakują w kuchni galicyjskiej, w pysznych gołąbkach i chrupiących obwarzankach, będą ze smakiem poznawać dzieje swojej małej ojczyzny, a przy tym wzmocnią więzi rodzinne.

„Uczestnikom pokażemy jak tożsamości: polska, austriacka, żydowska spotykają się w garnku i przy kawiarnianym stole” – informuje Anna Gałgan z Miejskiej Biblioteki Publicznej Galeria Książki w Oświęcimiu.

Mało kto wie, że oświęcimska ludność bogaciła się handlując solą. W XVI wieku sławne stały się oświęcimskie stawy rybne, z których ryby regularnie trafiały na Wawel. W ramach projektu zapraszamy na warsztaty kaligrafii, poznamy makatkowe mądrości a efektem wspólnych działań w oświęcimskiej bibliotece będzie „Przepiśnik regionalny”.

Spotkanie z Ewą Wachowicz

„24 czerwca, o godz. 18 zapraszamy na spotkanie z Ewą Wachowicz, która przybliży małopolskie smaki. O nasze podniebienia zadba Koło Gospodyń Wiejskich z Włosienicy” – mówi Anna Gałgan.

Na warsztaty kaligrafii pary międzypokoleniowe mogą przyjść 4 i 11 lipca, godz. 11, zapisy są w Bibliotece Młodych.

Kierpce, wianki, obwarzanki

„10 lipca, o godz. 11:00 spotkamy się z Anną Kaszubą Dębską, współautorką książki „Kierpce, wianki, obwarzanki”. Spotkanie skierowane do młodych czytelników zachęci do wyprawy po przygodę w niezwykłej krainie – Małopolsce, pełnej malowniczych miejsc i tajemnic, smaków i zapachów, które nie tylko rozbudzą ciekawość każdego dziecka, ale z pewnością będą także odkryciem dla rodziców” – informują organizatorzy.

W ramach warsztatów rękodzielniczych stworzymy „Przepiśnik regionalny”, na zajęcia Galeria Książki zaprasza 1 sierpnia, o godz. 11.

Około kuchenny – Makatka w formie fartucha

Elementem projektu będzie również warsztat „Około kuchenny – Makatka w formie fartucha”, 15 lipca, o godz. 16, który poprowadzą Uszytkowe Czary Mary. Poznając historię makatek i miasta uszyjemy i ozdobimy fartuchy kuchenne. Makatki, wieszane np. nad zlewem, przedstawiały scenkę rodzajową, albo sielski fragment krajobrazu.

„Wyszywany obrazek był opatrzony jakimś cytatem, jak „Czysta woda zdrowia doda” czy też pojedynczym stwierdzeniem: „Dzień dobry” czy „Smacznego”. W ramach warsztatu porozmawiamy o tradycjach panujących w kuchni. Na warsztat zapraszamy osoby dorosłe” – dodają organizatorzy.

Zapisy w dziale promocji biblioteki pod numerem telefonu 338479816.

 

 

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

Kalendarium
 
Aukcje dla Nikolki Kurpas
Grupa Publiczna · 1233 członków
Dołącz do grupy
https://www.siepomaga.pl/aukcjedlanikolki Aukcje dla Nikolki Kurpas to grupa ludzi wymieniających się przedmiotami i usługami, podczas zabawy po zako...
 
. . . . . . . . . . . . . . .
This error message is only visible to WordPress admins

Error: API requests are being delayed for this account. New posts will not be retrieved.

Log in as an administrator and view the Instagram Feed settings page for more details.

. . . . . . . . . . . . . . . .


Polecamy na FB
Facebook Pagelike Widget


Archiwa