polecamy
Oświęcimskie Wieści z ratusza – FILM
Fot. archiwum parafialne
Spotkanie odbędzie się w sali reprezentacyjnej muzeum w sobotę 9 czerwca o godzinie 16.
„Rocznica jest okazją do przypomnienia postaci św. Andrzeja Boboli, Patrona Polski. Podczas sesji zobaczymy fragment archiwalnego filmu z powitania relikwii świętego w Oświęcimiu w roku 1938, a o wydarzeniu opowie w swoim referacie ks. Piotr Leśniak” – informują organizatorzy.
Ksiądz Szymon Tracz przedstawi wizerunek księdza Boboli w sztuce między innymi na podstawie witrażu znajdującego się w oświęcimskim kościele parafialnym.
/Z pisma komitetu uroczystości krakowskich ku czci św. Andrzeja Do ks. Proboszcza Jana Skarbka/
Kraków 10 maja 1938 r.
Przewielebny Księże Proboszczu!
Zapewne dobrze wiadomo Przew. Ks. Proboszczowi, że 11 czerwca wracają do Polski relikwie św. Andrzeja Boboli. Relikwie te zatrzymają się w Krakowie, a później zostaną przewiezione do Warszawy. Ponieważ jednak między godzina przybycia ich do granicy, a przyjęciem ich w Krakowie, pozostaje kilka godzin czasu, przeto zwracamy się z uprzejmą propozycją, czy by Przew. Ks. Proboszcz nie zechciał skorzystać z tak miłej a rzadko nadarzającej się okazji celem przywitania relikwii na dworcu i urządzenia przy nich jakiegoś nabożeństwa, czy to na placu dworcowym, czy może pobliskim kościele. Pozostaje bowiem Przew. Ks. Proboszczowi do dwu godzin czasu.
Prosimy o możliwie szybką odpowiedź.(…)
Relikwie św. Andrzeja Boboli w 1938 r. wracały z Rzymu do Polski. Już od pierwszej stacji kolejowej na granicy w Zebrzydowicach były witane z entuzjazmem przez tłumy wiernych. Do Oświęcimia trumna z relikwiami świętego przybyła 11 czerwca 1938 r. Najpierw została wystawiona w kościele parafialnym, gdzie również odprawiono mszę świętą, a później w zakładzie księży Salezjanów.
W kościele Wniebowzięcia NMP w Oświęcimiu powstał witraż jako upamiętnienie pobytu relikwii w Oświęcimiu kanonizowanego w Rzymie 17 IV 1938 r. św. Andrzeja Boboli. Przeszklenie zaprojektował w roku 1940 oświęcimski malarz Adam Giebułtowski.
– Projekcja fragmentu reportażu filmowego „Za Wiarę i Ojczyznę” z 1938 roku obrazująca przebieg podróży relikwii świętego do kraju (Archiwum Filmoteki Narodowej).
– Referat – Ks. Piotr Leśniak „Triumfalne powitanie relikwii Św.Andrzeja Boboli w mieście Oświęcim ( Parafia WNMP w Oświęcimiu).
– Referat – Ks. dr Szymon Tracz „Wyobrażenie księdza Andrzeja Boboli w sztuce na przykładzie witrażu w kościele WNMP w Oświęcimiu”. (Uniwersytet Papieski JP II Krakowie).