PIŁKA NOŻNA. Liczą się punkty, a nie styl

Paweł Wodniak  |   Piłka nożna  |   25 września 2011 10:10

W jednym meczów ósmej kolejki V ligi Iskra Brzezinka podejmowała na swoim boisku drużynę Cedronu Brody. Spotkanie 3:1 wygrali podopieczni Grzegorza Pławnego i przynajmniej na jeden dzień zostali liderami.

W pierwszej połowie widzowie nie obejrzeli wielu ciekawych akcji. Gra toczyła się w środkowych rejonach boiska. Groźną bronią gospodarzy w tej części gry były rzuty wolne. W 25. minucie z około 30 metrów uderzał Artur Opala. Piłka zamiast wpaść do siatki, odbiła się od poprzeczki. W 34. minucie po dośrodkowaniu z prawego skrzydła jednego z zawodników Cedronu błąd popełnił Jakub Jasiński. Bramkarz Iskry wypuścił z rąk piłkę. Starali się to wykorzystać zawodnicy gości ale ani Kamilowi Wysoglądowi ani Mateuszowi Bogaczowi nie udało się skierować piłki do siatki. Wydaje się jednak, że w tej sytuacji Sławomir Radwański, sędzia główny, popełnił spory błąd. Jasiński odpychał rękoma Wysogląda i Cedronowi należał się rzuty karny. Sędzia nie dopatrzył się w tej akcji przewinienia golkipera zespołu gospodarzy.
Dwie minuty po tej kontrowersyjnej decyzji rzut wolny z około 25 metrów wykonywał Wiesław Nowak. Piłka po jego uderzeniu minęła murek i wpadła do siatki. Grzegorz Barcik nawet nie starał się bronić.

Na początku drugiej połowy goście próbowali odwrócić losy spotkania. Zawodnicy Iskry atakując bardzo mądrze się bronili. Powiedzenie „najlepszą obroną jest atak” sprawdzało się do 70 minucie. Wtedy to po kolejnym błędzie Jasińskiego przy łapaniu futbolówki jeden z obrońców Iskry faulował Konrada Łężniaka a sędzia podjął słuszną decyzję o zarządzeniu rzutu karnego. Pierwszy strzał Michała Kołodzieja bramkarz zespołu gospodarzy obronił ale wobec dobitki był już bezradny.

Po stracie bramki gospodarze podkręcili tempo swoich ataków. W 74. minucie Piotr Maciesza dobił strzał Marka Kołodzieja i wyprowadził swój zespół na prowadzenie. W 79. minucie mogła paść druga bramka dla Cedronu. Po dośrodkowaniu Pawła Wilka niecelny strzał głową oddał Mateusz Penkala. W 82. minucie strzelec pierwszej bramki przed szesnastką okiwał zawodnika Cedronu i uderzył na bramkę strzeżoną przez Barcika. Bramkarz Cedronu poradził sobie z tym strzałem i przeniósł piłkę nad poprzeczką. W 90. minucie Iskra postawiła kropkę nad i. Jakub Krzemień z lewej strony dośrodkował piłkę na głowę Piotrowi Macieszy a ten strzelił swoją drugą bramkę w tym spotkaniu.

– Moim zdaniem kluczowym momentem meczu było nie podyktowanie przez sędziego ewidentnego karnego. Po tej sytuacji poszła akcja, która zakończyła się naszym faulem i rzutem wolnym, którego na bramkę zamienił Nowak. Drugi ważny moment to okres czterech minut po strzeleniu przez nas bramki wyrównującej. Moi zawodnicy byli zdekoncentrowani i popełnili proste błędy, które kosztowały nas bramkę – powiedział po meczu Mariusz Rusinek, trener Cedronu Brody.

– Szkoda tej przegranej, ponieważ moi zawodnicy nie zagrali złego spotkania. Graliśmy z vice liderem ale tej różnicy nie było widać na boisku – dodał Rusinek.

– Kolejny raz udało nam się przepchać wynik. Pierwszą połowę przespaliśmy. Na początku drugiej także nie graliśmy tego, co sobie założyliśmy. Obudziliśmy się dopiero po utracie bramki. Cieszy mnie bardzo udany powrót do składu Piotra Macieszy – powiedział Grzegorz Pławny, trener Iskry Brzezinka.

Sobota 24 września Iskra Brzezinka – Cedron Brody 3:1 (1:0)

Bramki: 1:0 Wiesław Nowak (36.), 1:1 Michał Kołodziej rzut karny (70.), 2:1 Piotr Maciesza (74.), 3:1 Piotr Maciesza (90.)

Skład Iskry Brzezinka: Jakub Jasiński (żółta), Sebastian Szewczyk, Michał Mędrysa, Mateusz Koczur (żółta), Paweł Maciesza, Bartłomiej Ryś, Patryk Cienkosz, Artur Opala (69. Piotr Maciesza), Wiesław Nowak (żółta, 90. Grzegorz Samek), Marek Kołodziej (żółta, Jakub Krzemień), Michał Tobik
Trener: Grzegorz Pławny

Skład Cedronu Brody: Grzegorz Barcik, Michał Kołodziej, Dominik Wawro, Michał Ćwiękała (żółta), Piotr Wyka (żółta, 87. czerwona), Konrad Łężniak (żółta), Mateusz Bogacz (63. Krzysztof Płaczek), Kamil Wysogląd, Karol Skiba (63. Hubert Skiba), Paweł Wilk, Mateusz Penkala
Trener: Mariusz Rusinek

Na zdjęciu: Iskra umocniła się w czołówce V ligi. Fot. Paweł Obstarczyk