OŚWIĘCIM. Brydż sposobem na logiczne myślenie

Kamil Szyjka  |   Fakty mocno sportowe  |   15 marca 2014 13:20
Udostępnij

Miejskie Gimnazjum nr 1 w Oświęcimiu słynie z bardzo dobrych wyników brydżowych, osiąganych przez członków Uczniowskiego Klubu Sportowego Jocker. Również w tym roku szkoła planuje utworzenie klasy, prowadzącej dodatkowe zajęcia w tym właśnie kierunku.

– Myślenie kojarzy się z logiką, a brydż bazuje właśnie na logicznym wnioskowaniu oraz prostej arytmetyce. Jest dyscypliną, która wyśmienicie spełnia się w roli treningu umysłu. Dzieje się tak z uwagi na dziedziny, z których korzysta, a więc wspomniane już arytmetyka i logika, ale także etyka, psychologia, informatyka, teoria decyzji, kombinatoryka, teoria wolnych miejsc, rachunek prawdopodobieństwa i zasada ograniczonego wyboru – tłumaczą mistrzowie brydża sportowego.

Według zawodników lista dobrodziejstw, wynikająca z uprawiania tego sportu, jest długa. Brydż pomaga w wyrobieniu w sobie odporności na stres, odpowiedzialności, waleczności i zdolności podejmowania szybkich i trafnych decyzji dzięki rozpatrywaniu problemów poprzez korzystanie z kilku punktów odniesienia. Co więcej, dzięki wysokie strategiczności uczy wygrywania poza zawodami i dobrze wpływa na pamięć.

Najlepszym momentem na rozpoczęcie gry w brydża jest wiek od 11 do 13 lat. Zwiększa to bowiem szansę na sportowy sukces w przyszłości. Gwarantem sukcesu jest zaangażowanie, praca i odrobina talentu.

– Nauka brydża nie może polegać na zakuwaniu. To nie może być szkoła. To musi być swoista odskocznia od tradycyjnej edukacji. We wczesnej fazie wyłącznie zabawa. Nauka pojawia się w momencie, kiedy uczestnicy sami o wiedzę poproszą. Uczymy samodzielnej analizy, której, niestety, niewiele jest we współczesnej szkole. Brydż to właśnie nauka myślenia – mówią członkowie UKS Jocker Oświęcim.

Zawodnicy z grodu nad Sołą biorą udział w wielu zawodach na szczeblu wojewódzkim i ogólnopolskim. Na swoim koncie mają takie imprezy, jak Małopolska Młodzieżowa Liga Brydża Sportowego, Grand i Petit Prix Małopolski, Mistrzostwa Polski Młodzików, Mistrzostwa Polski Młodzieży Szkolnej i Ogólnopolską Olimpiadę Młodzieży w Sportach Umysłowych.

Żeby dostać się do klasy brydżowej, uczeń musi złożyć podanie i dobrze napisać test kwalifikacyjny. W ramach zajęć młodzież uczy się nie tylko brydża sportowego, ale także towarzyskiego.

Najnowsze realizacje wideo