Zostawili córki w samochodzie i poszli na zakupy. Pomogli świadkowie

Redakcja eFO  |   Fakty,Na sygnale  |   22 lipca 2024 10:08
Udostępnij

Lekkomyślne małżeństwo idąc na zakupy, pomimo panującej wysokiej temperatury pozostawiło swoich dzieci w szczelnie zamkniętym samochodzie. Dziewczynki opuściły pojazd dzięki pomocy świadków.

Policjanci z Komisariatu Policji w Zatorze wszczęli postępowanie wobec rodziców dwójki dzieci.

W sobotę 20 lipca, tuż po godzinie 17 operator numeru alarmowego 112 otrzymał zgłoszenie o dwójce dzieci zamkniętych w samochodzie kia ceed, zaparkowanym na parkingu przed jednym z marketów w Zatorze. Na miejsce udał się jeden z policyjnych patroli. 

„Funkcjonariusze ustalili, że świadkowie w umiejętny sposób zdołali przekonać dzieci, aby otworzyły pojazd od środka. Dzięki temu dziewczynki bezpiecznie opuściły samochód, zanim wnętrze auta się rozgrzało” – relacjonuje aspirant sztabowa Małgorzata Jurecka, oficer prasowa Komendy Powiatowej Policji (KPP) w Oświęcimiu. 

Rodzicami dzieci jest małżeństwo z Ukrainy. 38-latka oraz jej 36-letni mąż. W markecie przebywali około pół godziny. 

„Apelujemy o rozsądek do opiekunów dzieci oraz właścicieli zwierząt, aby zawsze pamiętali o ich bezpieczeństwie i nie pozostawianie ich w zamkniętych pojazdach” – dodaje rzeczniczka KPP.

Przypominamy, że za narażanie na utratę życia lub zdrowia dziecka  grozi kara pozbawienia wolności do pięciu lat, natomiast za znęcanie nad zwierzęciem grozi kara pozbawienia wolności do trzech lat.

Podziękowania za wzorową reakcję na zdarzenie

Podziękowania należą się świadkom, mieszkańcom Przeciszowa i Podolsza. W zamkniętym samochodzie dostrzegli dzieci, a następnie pomogli im bezpiecznie opuścić pojazd.   

Nie bądźmy obojętni, gdy ktoś bezmyślnie, pomimo upałów pozostawia w samochodzie swoje dziecko lub zwierzę. 

Apelujemy do osób postronnych, aby reagowały na przypadki, gdy dziecko lub zwierzę znajdują się  w rozgrzanym pojeździe. Wystarczy wezwać służby ratunkowe dzwoniąc pod numer alarmowy 112. Natomiast w chwili,  gdy życie dziecka lub zwierzęcia jest zagrożone, należy działać natychmiast wybijając szybę. W takich przypadkach możemy wezwać do pomocy osoby postronne. Możemy również tuż przed wybiciem szyby nagrać krótki filmik lub zrobić zdjęcie telefonem komórkowym, co będzie stanowiło dowód przeciwko opiekunowi, ukazujący w jakim stanie było dziecko czy zwierzę, w chwili podejmowania obywatelskiej interwencji.

 

 

Najnowsze realizacje wideo