polecamy
Oświęcimskie Wieści z ratusza – FILM
„Chcemy poprawić jakość powietrza w Polsce. Aby to zrobić, musimy poprawić sytuację mniej zamożnych gospodarstw domowych, bo domy po termomodernizacji zużywają mniej węgla” – zapowiedział Piotr Woźny.
„Jakość powietrza, którym oddychają Polacy, to efekt wieloletnich zaniedbań. Już w 2010 NIK wzywał rządzących, by wprowadzili stosowne normy jakościowe dla paliw i kotłów” – przypomniał wiceminister.
„Dzisiejszy wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE stwierdza, że Polska nie ustanowiła skutecznego systemu ochrony dla swoich obywateli. Pokazuje, że te skumulowane opóźnienia dotykają nas dziś z całą mocą. Na niechlubnej liście Światowej Organizacji Zdrowia, gdzie znajduje się 50 najbardziej zanieczyszczonych miast, 33 to miasta polskie, a siedem z nich jest w pierwszej dziesiątce. To jest absolutnie wstydliwa lista i to powinno być alertem dla rządzących, aby tę kwestię rozwiązywali” – przyznał Woźny.
„Jeżeli dom jest ogrzewamy słabej jakości piecem, to taki tzw. „kopciuch” emituje 60 kg pyłów rocznie. Wydaliśmy rozporządzenie ubiegłym roku, aby wyeliminować takie piece z rynku. Według nowego standardu piece będą mogły emitować tylko 6 kg pyłów” – wyjaśnił wiceminister przedsiębiorczości.
Kiedy będziemy w końcu oddychali czystym powietrzem?