polecamy
Oświęcimskie Wieści z ratusza – FILM
Środa zapowiada się słonecznie. Jednak dzisiaj w powiecie oświęcimskim zanieczyszczenie powietrza pyłem PM10 może przekroczyć poziom dopuszczalny i nie należy przebywać na powietrzu zbyt długo. W trakcie dnia wystąpi słaby i umiarkowany wiatr. Warunki usuwania zanieczyszczeń z obszaru powiatu oświęcimskiego określono jako złe.
Zaleca się unikanie lub ograniczenie do minimum czasu przebywania na powietrzu, zwłaszcza przez kobiety w ciąży, dzieci i osoby starsze oraz przez osoby z astmą, chorobami alergicznymi skóry, oczu i chorobami krążenia. Należy też unikać wysiłku fizycznego na otwartym powietrzu i zaniechać palenia papierosów. W przypadku pogorszenia stanu zdrowia należy skontaktować się z lekarzem.
Pył PM10 i pył PM2,5
Pył składa się z mieszaniny cząstek stałych i ciekłych zawieszonych w powietrzu i będących mieszaniną substancji organicznych i nieorganicznych. Pył zawieszony może zawierać substancje toksyczne takie jak wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (m.in. benzo(a)piren), metale ciężkie oraz dioksyny i furany.
Pył PM10 zawiera cząstki o średnicy mniejszej niż 10 mikrometrów, które mogą docierać do górnych dróg oddechowych i płuc, natomiast pył PM2,5 cząstki o średnicy mniejszej niż 2,5 mikrometra, które mogą także przenikać do krwi.
Największa emisja pyłów powodowana jest w wyniku spalania węgla w starych i często źle wyregulowanych kotłach oraz piecach domowych. Duże znaczenie ma również spalanie odpadów w tych kotłach, które choć jest nielegalne i powoduje poważne zagrożenie dla zdrowia ludzi, jest praktykowane przez niektórych mieszkańców.
Znacząca emisję pyłu powodowana jest również przez komunikację – zarówno w wyniku spalania paliw w silnikach, jak również jako emisja wtórna z unoszenia pyłów z brudnych i będących w złym stanie dróg. W kotłach domowych największy wpływ na wielkość emisji pyłu ma sposób podawania paliwa – w przypadku kotłów zasilanych automatycznie (retortowych) emisja pyłu jest znacznie mniejsza niż w przypadku zasilania ręcznego. Istotna jest również jakość spalanego węgla.
Mniej korkow w Oswięcimiu to mniej smrodu w powietrzu !
to co???!!! Mam siedzieć w domu jak taka pogoda??? Dzięki. Tylko komu mam dziękować? Może jak będzie 30 stopni to w masce mam spacerować? Albo w ogóle nie wychodzić z domu przez 365 dni w roku.
to wolny kraj – rób co chcesz, to mają nie pisać o tym?
„Jajko”. Ja szanuję, że piszą o tym. Tylko jak ktoś nie ma świadomości to się truje bez wiedzy. Człowiek chce wypocząć po zimie na słońcu, wolnym powietrzu, a tu taki zonk…..tzn. po jakimś czasie RAK. Dzięki samochodziarze, a szczególnie Ci, którzy maja po 2, 3 lub więcej tych śmierdzących „lokomotyw”.
Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.
Więcej informacji w regulaminie komentarzy.