polecamy
Oświęcimskie Wieści z ratusza – FILM
Lato astronomiczne rozpoczyna się w momencie przesilenia letniego, na półkuli północnej dzień ten wypada między 21 a 22 czerwca, a w latach przestępnych o jeden dzień wcześniej, czyli między 20 a 21 czerwca. Koniec lata następuje w momencie równonocy jesiennej, czyli między 22 a 23 września (również na półkuli północnej).
Pierwszy dzień lata jest jednocześnie najdłuższym dniem w roku, a następująca po nim noc — najkrótszą. Noc Świętojańska, która czasem bywa mylona z najkrótszą nocą, przypada zawsze w wigilię św. Jana, a więc z 23 na 24 czerwca.
Wraz z początkiem lata każdy kolejny dzień jest nieco krótszy, a kolejne noce dłuższe, co trwa aż do przesilenia zimowego (21 lub 22 grudnia).
Lata astronomicznego nie należy mylić z latem kalendarzowym, którego początek przypada zawsze 22 czerwca i jest niezależny od położenia Słońca względem Ziemi.
🔴 W ten czwartek będzie NAJDŁUŻSZY DZIEŃ ROKU☀. Najdłużej będzie trwać na północy Polski – ponad 17 godzin #lato pic.twitter.com/olxYkUStVN — Tomasz Wasilewski (@WasilewskiTomek) June 19, 2018
🔴 W ten czwartek będzie NAJDŁUŻSZY DZIEŃ ROKU☀. Najdłużej będzie trwać na północy Polski – ponad 17 godzin #lato pic.twitter.com/olxYkUStVN