Ostrzeżenie przed burzami

0 x-news  |   Meteo  |   21 czerwca 2018

Dzisiaj  pogoda będzie niebezpieczna. Pojawią się burze, opady gradu i silny wiatr. IMGW ostrzega przed burzami.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozuje wydanie ostrzeżenia drugiego stopnia przed niebezpieczną pogodą dla Małopolski.

Na terenie województwa Małopolskiego prognozuje się wystąpienie silnych burz z opadami deszczu od 25 do 35 l/mkw., lokalnie około 50 l/mkw., oraz porywami wiatru do 85 km/h. Lokalnie opady gradu.

Łowcy Burz Podbeskidzie

Czwartek szykuje nam dynamiczne załamanie pogody. Początkowo będzie bardzo ciepło, wręcz upalnie. Późnym popołudniem i wieczorem czeka nas jednak zmiana pogody skutkująca burzami.

W ciągu dnia będzie do nas płynąć bardzo ciepłe powietrze z południa Europy. Dzięki temu na termometrach zobaczymy nawet 28-30 stopni Celsjusza. Prognozy wskazują, że napływ będzie intensywny, co skutkować będzie wiatrem z kierunków południowych, osiągającym w porywach 40-45km/godz.

Wiatr ten będzie kluczowy w przebiegu zjawisk w ciągu dnia

Następnie przez Polskę będzie wędrować zatoka niskiego ciśnienia, wraz z chłodnym frontem atmosferycznym przynosząc groźne zjawiska burzowe w większej części kraju.

W naszym regionie, w ciągu dnia główną rolę odegra wspomniany wcześniej wiatr z kierunków południowych. To on powinien zdecydowanie utrudnić rozwój silnych burz w ciągu dnia. Dlatego mimo sprzyjających warunków termodynamicznych i kinematycznych burze mogą nie pojawić się wcale, lub pojawią się w bardzo ograniczonej formie.

Burzowy wieczór

Sytuacja zmieni się wieczorem, kiedy bliskość frontu atmosferycznego i ruchy wspomagające konwekcję nasuną się nad nasz region. To właśnie wieczorem i w nocy mogą wystrzelić u nas zjawiska burzowe przynosząc bardzo silne/ulewne opady deszczu, oraz silne porywy wiatru. Niewykluczone jest powstanie układu training storms czyli kilku burz przechodzących jedna po drugiej. Z uwagi na późną porę, nie spodziewamy się opadów dużego gradu.

Największej aktywności burzowej w naszym regionie spodziewamy się wieczorem oraz w nocy. Głównym zagrożeniem będą silne opady deszczu i silne porywy wiatru.

 

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
KalendariumArchiwa