Żółty powiat oświęcimski. Wracają obostrzenia – FILM, AKTUALIZACJA

Redakcja eFO  |   Fakty  |   6 sierpnia 2020 10:29
Udostępnij

Ministerstwo Zdrowia zdecydowało, że w 19 powiatach, w tym oświęcimskim wprowadza obostrzenia związane z pandemią koronawirusa.

„Te największe wzrosty w średniej dwutygodniowej odnotowujemy w bardzo zlokalizowanych obszarach. To jest 19 powiatów w Polsce, a przypominam, że powiatów w Polsce jest blisko 400″ – podkreślił minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Jak poinformował minister Szumowski, wydzielono dziewięć „czerwonych” powiatów i 10 „żółtych”. W tych pierwszych rygory będą ostrzejsze, a w drugich – nieco łagodniejsze.

„Czerwone„ powiaty:

– ostrzeszowski,
– nowosądecki,
– Nowy Sącz,
– wieluński,
– pszczyński,
– Ruda Śląska,
– rybnicki,
– Rybnik,
– wodzisławski

„Żółte” powiaty:

– oświęcimski,
– wieruszowski,
– Jastrzębie Zdrój,
– jarosławski,
– Żory,
– kępiński,
– przemyski,
– cieszyński,
– pińczowski,
– Przemyśl

„Chcemy wprowadzić w tych powiatach obostrzenia we wszystkich praktycznie zakresach, czyli dotyczące targów i kongresów, wydarzeń sportowych i kulturalnych, gastronomii, sanatoriów, wesel, transportu i obowiązku noszenia maseczek” – zapowiedział minister.

Szumowski podkreślił, że prawo do zgromadzeń publicznych nie będzie ograniczone.

Łukasz Szumowski przekazał, że największy rygor zostanie ponownie wprowadzony w dziewięciu powiatach województwa wielkopolskiego, małopolskiego, łódzkiego i śląskiego. W tych powiatach, jak przekazał, pojawi się między innymi obowiązek noszenia maseczek wszędzie – również w przestrzeni publicznej.

Łagodniejsze rygory będą dotyczyły 10 powiatów, w tym oświęcimskiego

Będą obowiązywać będą podobne zasady, jak w „czerwonych” regionach, poza wyjątkami, między innymi limitem stu osób na uroczystościach rodzinnych.

 

x-news

Jakie obowiązują restrykcje?

W powiatach „czerwonych” wprowadzony ma być m.in.

– zakaz organizacji kongresów i targów,
– wydarzenia sportowe bez udziału publiczności
– zakaz działania siłowni i sanatoriów.

Wrócić ma również obowiązek noszenia maseczek w przestrzeni publicznej.

W powiatach z największą liczbą zakażeń w weselach, pogrzebach itp. miałoby brać udział do 50 osób.

W powiatach „żółtych”, czyli oświęcismkim

W takich uroczystościach ma być ich maksymalnie 100. W najbliższym czasie stworzony ma zostać rejestr takich wydarzeń jak wesela. Kolejne obostrzenia dotyczą m.in. liczby osób w komunikacji publicznej, a także sklepach i restauracjach.

 

 

Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński zapowiedział, że od 1 września wprowadzony zostanie obowiązek posiadania zaświadczenia o przeciwwskazaniach medycznych do zasłaniania ust i nosa. Jak podkreślił, liczba osób w takiej sytuacji powinna być bardzo niewielka.

 

Regionalne obostrzenia związane ze wzrostem zakażeń dla wybranych powiatów

 

Obostrzenie

Obecnie

Strefa czerwona

Strefa żółta

Organizacja kongresów i targów

Jest dopuszczalne:

1) pod warunkiem realizowania przez widzów lub klientów obowiązku zakrywania ust i nosa, a w przypadku innych niż organizowane na otwartym powietrzu: przedstawień, spektakli, projekcji filmów lub nagrań wideo – także pod warunkiem udostępnienia ich widzom lub klientom nie więcej niż połowy liczby miejsc;

2) w miejscu odbywania się imprezyznajdowała się nie więcej niż 1 osoba na2,5 mkw powierzchni dostępnej dlauczestników, widzów lub klientów, z wyłączeniem obsługijeżeli wymógzapewniony to nie ma ograniczenia 150 osób.

1) Zakaz

2) Zakaz

1) bez zmian

2) 1 osoba na 4 mkw

Wydarzenia sportowe

1. Piłka nożna i żużel – na stadionach i boiskach należy udostępnić publiczności co drugie miejsce na widowni, w rzędach naprzemiennie, z tym że nie więcej niż 50% liczby miejsc przewidzianych dla publiczności.

2. Sport, w którym nie ma ograniczenialiczby uczestników (z wyłączeniem pólgolfowych kortów tenisowych, stajni, stadnin i torów wyścigowych dla koni, infrastruktury do sportów wodnych ilotniczych) może uczestniczyć nie więcejniż 250 uczestników jednocześnie, nielicząc osób zajmujących się obsługąwydarzenia. Tutaj publiczność na obiektachsportowych musi być odstęp 1,5 m i max. 50% liczby miejsc. Poza obiektamisportowymi bez publiczności.

3. Sport na basenach – co drugie miejsce na widowni, w rzędach naprzemiennie, w przypadku braku wyznaczonych miejsc na widowni przy zachowaniu odległości 1,5 m, z tym że nie więcej niż 50% liczby miejsc przewidzianych dla publiczności.

4. Sport na siłowniach, klubach i centrach fitness i w zakresie organizacji obozów sportowych zajęcia odbywały się tak, aby udostępniono publiczności co drugie miejsce na widowni, w rzędach naprzemiennie, w przypadku braku wyznaczonych miejsc na widowni przy zachowaniu odległości 1,5 m, z tym że nie więcej niż 50% liczby miejsc przewidzianych dla publiczności.

 

Musi być weryfikacja liczby osób, dezynfekcja szatni itp.

Osoby uczestniczące w zajęciach sportowych lub wydarzeniu sportowym oraz korzystające z obiektu sportowego lub sprzętu sportowego są obowiązane do dezynfekcji rąk wchodząc i opuszczając obiekt, wydarzenie sportowe lub zajęcia sportowe.

Widzowie są obowiązani zakrywać usta i nos.

Bez publiczności

25% widowni

Wydarzenia kulturalne

 

Odbywają się:

1. w pomieszczeniach pod warunkiem:

a) udostępnienia widzom lub słuchaczom co drugiego miejsca na widowni, z tym że nie więcej niż 50% liczby miejsc, w przypadku braku wyznaczonych miejsc na widowni przy zachowaniu odległości 1,5 m pomiędzy widzami lub słuchaczami,

b) zapewnienia, aby widzowie, słuchacze, zwiedzający lub uczestnicy realizowali obowiązek zakrywania ust i nosa.

 

2. na obiektach sportowych na otwartejprzestrzeni pod warunkiem:

a) udostępnienia co drugiego miejsca na widowni, w rzędach naprzemiennie, w przypadku braku wyznaczonych miejsc na widowni przy zachowaniu odległości 1,5 m, z tym że nie więcej niż 50% liczby miejsc przewidzianych dla publiczności,

b) zapewnienia, aby widzowie, słuchacze, zwiedzający lub uczestnicy realizowali obowiązek zakrywania ust i nosa.

 

3. na otwartej przestrzeni pod warunkiem:

a) zapewnienia, aby jednocześnie liczbawidzów, słuchaczy, zwiedzających lubuczestników była nie większa niż 1 osobana 5 mkw,

b) zachowania odległości co najmniej 2 m od innych osób przez wyznaczenie znakami poziomymi miejsc dla publiczności uwzględniających zachowanie odległości 1,5 m,

c) zapewnienia, aby widzowie, słuchacze, zwiedzający lub uczestnicy realizowali obowiązek zakrywania ust i nosa, chyba że zostanie zachowana odległość nie mniej niż 1,5 m od innych osób.

 

Nie ma limitu 150 osób.

Zakaz

1. 25% publiczności
2. 25% publiczności
3. limit 100 osób

Gastronomia

W lokalu i ogródku klienci muszązakrywać usta i nos do czasu zajęcia przeznich miejsc, w których będą spożywaliposiłki lub napoje. Obsługa zakrywa usta inos.

1 osoba na 4 mkw

1 osoba na 4 mkw

Działalność hotelarska

Jest dopuszczalna, z wyłączeniem działalności klubów i dyskotek.

Stosuje się przepisy dotyczącekongresów,basenów, siłowniorazdziałalności kulturalnej – jeśli taka jest świadczona  w hotelu itp.

Bez zmian

Bez zmian

aquaparki ibaseny

75% obłożenia obiektu w aquaparkach.

Bez zmian

Bez zmian

Wesołe miasteczka, parki rozrywki lub parki rekreacyjne

Obowiązek, aby jednoczesna liczba osóbkorzystających była nie większa niż 1 osoba na 5 mkw powierzchni wesołegomiasteczka, parku rozrywki lub parkurekreacyjnego, bez uwzględnieniaparkingów.

Zakaz

1 osoba na 10 mkw

Siłownie

Na siłowniach, klubach i centrach fitness iw zakresie organizacji obozów sportowychzajęcia mają się obywać tak, aby udostępniono publiczności co drugiemiejsce na widowni, w rzędachnaprzemiennie, w przypadku brakuwyznaczonych miejsc na widowni przyzachowaniu odległości 1,5 m, z tym że niewięcej niż 50% liczby miejscprzewidzianych dla publiczności.

Zakaz

1 osoba na 4 mkw

Kina

 

Zasady podobne jak przy wydarzenichkulturalnych– 50% miejsc, 1,5 m. odstępu, widzowie zasłaniają usta i nos.

Zakaz

25% publiczności

Sanatoria, rehabilitacja

Warunkiem rozpoczęcia rehabilitacji leczniczej jest negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2, z materiału pobranego w terminie nie wcześniejszym niż 6 dni przed terminem rozpoczęcia turnusu rehabilitacyjnego. Tak samo leczenie uzdrowiskowe, leczenie sanatoryjne dzieci.

Zakaz

Bez zmian

Zgromadzenia

Zakaz zgromadzeń powyżej 150 osób. Uczestnicy 1,5 m od siebie i zakrywają usta i nos.

Bez zmian

Bez zmian

Kościoły

 

Jesli wydarznie religijne odbywa w kościele, to jest obowiązek zakrywania ust inosa, z wyłączeniem osób sprawującychkult.

Jeśli wydarzenie religijne odbywa się nazewnątrz, to trzeba zachować 1,5 m odległości między osobami lub zakrywaćusta i nos (z wyłączeniem osóbsprawujących kult).

1 os na 4 mkw

150 osób na zewnątrz

Bez zmian

Wesela i inne uroczystości „rodzinne”

Do 150 osób. Na weselu itp. dopuszcza się, żeby nie zakrywać ust i nosa.

50 osób

100 osób

Inne imprezy, spotkania niezależnie od ich rodzaju

Do 150 osób. Jest obowiązek zakrywania ust i nosa.

50 osób

100 osób

Transport zbiorowy

Pojazdem można przewozić tyle osób, ile wynosi:

a) 100 % liczby miejsc siedzących albo

b) 50 % liczby wszystkich miejscsiedzących i stojących określonych w dokumentacji technicznej lub dokumentacjitechniczno-ruchowej dla danego typuśrodka transportu albo pojazdu, przyjednoczesnym pozostawieniu w środkutransportu albo pojeździe co najmniej 50 % miejsc siedzących niezajętych.

 

Obowiązek zakrywania ust i nosa.

 

 

a)50 % siedzących, jeślipojazd wjeżdża na teren strefy, nie można wsiadać dopóki niema poniżej 50 %

Bez zmian

Maski

Obowiązek:

1) w środkach publicznego transportu zbiorowego;

2) w miejscach ogólnodostępnychchyba, że będzie zachowna odległość 1,5 m;

3) w zakładach pracy oraz w budynkach użyteczności publicznej;

4) w obiektach handlowych lub usługowych;

5) w trakcie sprawowania kultu religijnego, w tym czynności lub obrzędów religijnych, w budynku użyteczności publicznej przeznaczonym na potrzeby kultu religijnego oraz na cmentarzu.

 

Wyłączenie z obowiązku np. ze względu nastan zdrowia.

Wszędzie maski w przestrzeni publicznej

Bez zmian

Handel

Obowiązek noszenia przez klientówpodczas zakupu towa­rów lub usługrękawiczek jednorazowych lub stosowaniaśrodków do dezynfekcji rąk.

Bez zmian

Bez zmian

Poprawa kondycji fizycznej (ujęta w Polskiej Klasyfikacji Działalności w podklasie 96.04.Z)

Pd warunkiem realizowania przez widzówlub klientów obowiązku zakrywania ust inosa, a w przypadku innych niżorganizowane na otwartej przestrzeniprzedstawień, spektakli, projekcji filmówlub nagrań wideotakże pod warunkiemudostępnienia ich widzom lub klientom niewięcej niż połowy liczby miejsc.

Zakaz

25% publiczności

Kluby nocne, dyskoteki

Zakaz prowadzenia działalności.

Bez zmian

Bez zmian

Salony kosmetyczne, fryzjerskie i tatuażu

W miejscu, w którym jest prowadzona takadziałalność przebywa wyłącznie obsługaoraz obsługiwani klienci, a w przypadkugdy klient wymaga opieki, także jegoopiekun

Bez zmian

Bez zmian

Transport lotniczy

1) zapewnienia płynów do dezynfekcji rąk na pokładzie statku powietrznego;

2) dezynfekcji statku powietrznego:

a) raz na dobę w przypadku wykonywania operacji lotniczych z pasażerami,

b) po każdej operacji lotniczej z osobą chorą albo z podejrzeniem zakażenia chorobą zakaźną,

c) przed i po każdej operacji lotniczej z pasażerami trwającej co najmniej 6 godzin;

3) przekazania pasażerom, za pośrednictwem personelu pokładowego, do wypełnienia formularzy kart lokalizacjipodróżnego dla celów zdrowotnych orazodebrania wypełnionych kart – w przypadku, gdy pasażer przekracza granicępaństwową w celu udania się do swojegomiejsca zamieszkania lub pobytu naterytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Bez zmian

Bez zmian

 

Najnowsze realizacje wideo

.
Kalendarium
Reklama
. . . . . . . . . . . . . . .