Zasiłek opiekuńczy wydłużony. Nadal – nie dla wszystkich

Redakcja eFO  |   Fakty,Styl życia  |   27 kwietnia 2020 12:07
Udostępnij

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy w związku z zamknięciem placówek oświatowych z powodu koronawirusa został wydłużony do trzeciego maja.

Rozporządzeni Rady Ministrów w tej sprawie obowiązuje od dzisiaj – poniedziałku 27 kwietnia. Nie zmieniły się zasady korzystania z zasiłku.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy jest wypłacany za każdy dzień sprawowania opieki. Przysługuje on matce lub ojcu dziecka, a wypłacany jest temu z rodziców, który wystąpi o jego wypłatę. Rodzice mogą też podzielić się opieką nad dzieckiem w ramach limitu zasiłku. 

Niestety nie wszyscy – przykład jednej z czytelniczek eFO

Z zasiłku niestety nie mogą korzystać wszyscy rodzice. Nasza czytelniczka pracuje, jej dzieckiem opiekuje się prababcia, która mieszka oddzielnie. Po ogłoszeniu stanu epidemicznego kobieta postanowiła pójść na „opiekę”, by zająć się dzieckiem i nie narażać ani jego, ani swojej babci na zakażenie koronawirusem w związku z koniecznością przemieszczania się dotychczasowej opiekunki.

„W ZUS otrzymałam informację, że nie należy mi się opieka nad dzieckiem, bo wcześniej nie chodziło do żłobka ani do przedszkola. Niestety moja babcia nadal musi się opiekować naszym dzieckiem, chociaż wiem, że ją narażam. Na nianię mnie nie stać” – mówi nasza czytelniczka.

„Specustawa przewiduje, że dodatkowy zasiłek opiekuńczy otrzymają tylko rodzice  dzieci do lat 8, którym z powodu zagrożenia zakażeniem COVID-19 zamknięto żłobek, klubik dziecięcy, przedszkole lub szkołę” – informuje Anna Szaniawska, regionalna rzecznik prasowy ZUS województwa małopolskiego.

„Nowy akt prawny przedłużył ten okres o kolejne 14 dni i poszerzył to grono również o rodziców, których dzieckiem opiekowała się „niania” (z którą rodzice zawarli umowę uaktywniającą) albo dzienny opiekun i z powodu COVID-19 nie mogą się dalej dzieckiem opiekować” – tłumaczy rzeczniczka.

Nasza czytelniczka więc musi nadal narażać swoją babcię, która dojeżdża do swojej prawnuczki.

Jak skorzystać?

Aby otrzymać dodatkowy zasiłek opiekuńczy wystarczy złożyć u pracodawcy albo zleceniodawcy oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem. Oświadczenie jest jednocześnie wnioskiem o dodatkowy zasiłek opiekuńczy.

„Natomiast osoby, które prowadzą działalność składają oświadczenie w ZUS. Można je przekazać w dowolnym momencie, ale trzeba to zrobić, bo jest ono podstawą wypłaty zasiłku” – tłumaczy rzeczniczka.

Oświadczenie o dodatkowym zasiłku opiekuńczym można wysłać przez internet.

Osoba, która prowadzi pozarolniczą działalność albo współpracuje z prowadzącą działalność, dla której płatnikiem zasiłku jest ZUS, może to zrobić elektronicznie – na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.

 

 

Ważne

Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19.

Choroba objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem. Jeżeli masz te objawy i mogłeś / mogłaś mieć styczność z osobami zarażonymi nie idź do lekarza lub SOR – pozostań w domu i zadzwoń do sanepidu lub innych jednostek specjalnie powołanych na czas pandemii.

– 800 190 590 – numer infolinii Narodowego Funduszu Zdrowia dotyczącej postępowania w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem
– 604 197 624 lub 33 843 09 28 – telefony całodobowe do Powiatowej Państwowej Inspekcji Sanitarno-Epidemiologicznej w Oświęcimiu
– 33 844 89 80 – telefon całodobowy do Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Oświęcimiu

 

Więcej informacji na temat koronawirusa można uzyskać pod hashtagiem:

#koronawirus